Prema istraživanju američke tvrtke za regrutaciju menadžera KornFerry International, u kojem je sudjelovalo 212 njihovih regrutera diljem svijeta, najveća pogreška koju kandidati rade na intervjuu za posao je to što previše pričaju. S time se, naime, slaže većina (36%) regrutera te tvrtke.
Kada netko priča previše to je jasan znak da nije dobar u slušanju, kaže Scott Kingdom direktor u KornFerry Internationalu. Većina ljudi, pogotovo ako su bili uspješni menadžeri u nekoj tvrtci, želi istaknuti koliko su dobri, te što su sve radili i na koji način, umjesto da pažljivo slušaju što njihov budući poslodavac od njih zahtijeva i povežu to s vještinama i znanjima koje posjeduju, ističe Kingdom.
Sljedeća velika, ali i vrlo česta pogreška kandidata, smatraju regruteri tvrtke (njih 22%), je nedostatak znanja i informacija o kompaniji i radnom mjestu za koje se prijavljuju. Zvuči smiješno jednostavno, no zapanjujuće je koliko kandidata na intervju za posao dolaze potpuno nepripremljeni, dodaje Kingdom.
No, na intervjuu za posao nije dobro biti ni pre-pripremljen jer, kako ističe Dale Klamfoth, potpredsjednik američke konzultantske tvrtke WJM Associates, poslodavci takvim kandidatima manje vjeruju. Naime, poslodavci, dodaje Klamfoth, smatraju da je takve kandidate netko istrenirao za nastup te kažu kako im ne zvuče iskreno, a i na sva pitanja daju neutralne odgovore. Također, često se događa da sve šanse kandidata istreniranih za intervju padnu u vodu zbog potpitanja kod kojih prethodno formulirani odgovori jednostavno nemaju učinka.
Istraživanje KornFerry Internationala pokazuje kako 16% njihovih regrutera jednom od najčešćih pogrešaka kandidata na intervjuu za posao smatra "prenapuhani" ego, a njih 9% glavnim problemom smatraju preveliko samopouzdanje kandidata. To se, naglašava Kingdom, manifestira kada kandidat stalno priča o sebi i svojim postignućima, jer iako je normalno da se kandidati žele prikazati pouzdanima i vještima, svi znaju da u jednoj tvrtki nitko ne obavlja sve sam.
Kao jednu od velikih pogrešaka, 8% regrutera tvrtke vidi prerano raspitivanje kandidata o visini plaće. Time se, ističe Dale Klamfoth iz tvrtke WJM Associates, ostavlja dojam da kandidat neće biti usredotočen na dobro obavljanje posla. Stoga je najbolje pričekati s raspitivanjem o plaći, a to može kandidatu pomoći i da povisi iznos poslodavčeve ponude. Naime jednom kada se kandidat svidi poslodavcu i kada ga odluči zaposliti, kaže Klamfoth, može postići veću plaću. Klamfoth upozorava kandidate da budu oprezni, jer im poslodavci vrlo rano mogu postaviti pitanje kolikoj se plaći nadaju. Ako kažu premalo, prodat će se jeftino, a ako kažu previše sami će sebe eliminirati, naglašava Klamfoth. Stoga kandidatima savjetuje da na takva pitanja ne odgovaraju izravno već da razgovor o plaći pokušaju odgoditi za kasnije.
Što se pak tiče vremena koje kandidat ima za razmišljanje nakon što mu se ponudi posao, većina regrutera KornFerry Internationala, njih 44% smatra kako je tjedan dana najbolje rješenje. Međutim 18% njih smatra da je idealno vrijeme koje si kandidat uzme za razmišljanje manje od tjedan dana, dok njih 24% posto smatra da je i vrijeme od dva tjedna prihvatljivo. Klamfoth smatra da je najbolje uzeti tjedan dana za razmišljanje no, ističe da je i to, kao i sve ostalo u procesu zapošljavanja, podložno dogovoru.
(T.B.)
Izvor:
Marketwatch.com