Unatrag nekoliko godina team building je sa zapada pokucao i na naša vrata pa tako svaka tvrtka koja drži do sebe organizira barem jednom godišnje slobodne aktivnosti za svoje zaposlenike.
Psihologinja, dr. Dubravka Miljković navodi kako smo mi skloni veliku većinu stvari prihvatiti jer su pomodne, a među njima je i team building.
Činjenica je da su danas poslovi postali složeni i često se organiziraju timovi unutar tvrtki kako bi se poslovi lakše raspodijelili. Danas kada idete na razgovor za posao, kandidata se obavezno pita je li timski igrač. I naravno da će svi kazati da jesu jer cilj je dobiti posao. Međutim, raditi u timu ne zna baš svatko, kaže ona. Dodaje da se pokazuje da su ljudi uspješniji u timovima u kojima znaju svoje uloge. Na taj način se stvara pozitivna sinergija, a timski rad profitira jer se dobiva nova kvaliteta.
U nekim situacijama će se razviti timski duh, međutim, u nekima će se dobiti potpuno suprotan učinak. Nismo, naime, svi za sve, niti nam svima pašu iste stvari. Tako, recimo, netko rafting smatra opasnim, a mora ići na njega jer su mu tako nadređeni rekli ili će ocijeniti kako nema timskog duha, objašnjava dr. Miljković.
Rješenje za team building, dr. Miliković vidi u tome da zaposlenike treba same pustiti da vide žele li sudjelovati u koorporacijskim slobodnim aktivnostima ili to ne žele, bez da osjete neke sankcije ukoliko to nije za njih.
Psihologinja Aleksandra Mindoljević Drakulić napominje kako je vrlo važno tko radi team building obzirom da neki koji se lačaju tog posla nemaju ni osnovna znanja iz grupne psihologije. Ona dodaje da to govori iz iskustva jer zna na koji način neki rade team building pa slobodno može reći da se osjeća velika rupa u njihovom znanju.
Najvažnije pitanje koje se kod team buildinga postavlja je što se njime želi postići, kaže Drakulić. Slično kao i Miljković i ona smatra da nije za svakoga sve. Ne mora svatko voljeti rafting ili visine, a prisiljen je ići na to u sklopu team buildinga.
Takvim izborom aktivnosti se automatski eliminiraju stariji zaposlenici, što znači da ih se diskriminira. Sada je općenito trend diskriminacije starijih, a tome u prilog govori i zapošljavanje isključivo mladih do 35 godina.
Očito je da su i aktivnosti koje takve tvrtke odabiru u sklopu team buildinga rezervirane samo za mlade ljude željne podizanja adrenalina, kaže Drakulić.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik