U Velikoj Britaniji uskoro stupa na snagu paket zakona o zabrani dobne diskriminacije, koji bi toj zemlji trebao pomoći u rješavanju problema koji se javljaju zbog stalno rastućeg broja starijih stanovnika. Prema najnovijim podacima britanske vlade, u toj zemlji živi oko 6 milijuna ljudi starih između 59 i 65 godina, a procjenjuje se da će broj starijih od 50 godina, u slijedećih 15 godina, narasti za dodatnih 3 milijuna, dok će ukupna populacija rasti vrlo malo.
Novim će zakonima biti zabranjena svaka izravna i neizravna diskriminacija zbog dobi, kod zapošljavanja, unaprjeđivanja i dodatne obuke ili obrazovanja. Iako se najviše prašine diglo oko pitanja kako će se tvrtke prilagoditi novim zakonima u pogledu zabrane diskriminacije starijih, neki stručnjaci postavljaju i pitanje što će ta promjena donijeti mlađim zaposlenicima, jer bi i oni trebali imati koristi od novih zakona.
Nedavno istraživanje tvrtki FSS i Cone Corkill, pokazuje da 55% Britanaca smatra da su stariji od 55 godina žrtve diskriminacije na poslu, dok to isto za mlađe radnike misli samo njih 23 posto.
Iako je reforma pozdravljena s više strana, najveći britanski sindikat TUC ju smatra "propuštenom prilikom". Novi zakoni su vrlo složeni, s mnogo iznimaka, te će poslodavci i dalje moći diskriminirati radnike zbog dobi, prije svega kod određivanja visine plaće. To je zasigurno najnejasniji paket zakona o zabrani diskriminacije koji smo ikada imali, istaknula je viša savjetnica u TUC-u, Lucy Anderson.
Poslodavci su pak izrazili zabrinutost zbog mogućeg povećanja broja tužbi starijih zbog diskriminacije, a novo zakonodavstvo predviđa da poslodavac na sudu mora dokazati da radnik zbog svojih godina više nije sposoban obavljati svoj posao, što će, smatraju poslodavci, dovesti do dugotrajnih i skupih sudskih postupaka.
No, unatoč problemima i nejasnoćama donošenje novih zakona o zabrani dobne diskriminacije donijet će i mnoge koristi. Dugoročno gledano ti će se zakoni pozitivno odraziti na zapošljavanje i zadržavanje starijih zaposlenika, kazao je viši savjetnik u najvećem udruženju poslodavaca u Velikoj Britaniji CBI, Richard Wainer.
Neke tvrtke već su uvele i vlastita pravila o zabrani dobne diskriminacije, koja zaposlenicima omogućuju da rade i do 75. godine života, a opravdanost takvih poteza opravdavaju rezultati – povećana dobit, smanjen odlazak zaposlenika, te smanjen broj izostanaka zaposlenika s posla.
(T.B.)
Izvor:
BBC