Dalmacijacement je najveći hrvatski proizvođač prvoklasnog cementa i značajan sudionik na tržištu s jakim pozitivnim utjecajem na domaće gospodarstvo. Svjesni vrijednosti ljudskog kapitala, Dalmacijacement puno ulaže u svoje zaposlenike te pritom nudi izvrsno okruženje za razvijanje višestrukih sposobnosti, osobito onih vezanih za rad s ljudima. U ovotjednom intervjuu, HR Manager, Niko Stanišić, odgovara na pitanja viziji i misiji tvrtke, motivaciji i zadovoljstvu te ulaganju u dodatnu edukaciju zaposlenika.
MojPosao: U kojem postrojenju imate najviše zaposlenih te dolazi li do njihove međusobne razmjene po postrojenjima?
Niko Stanišić: Nakon CEMEX-ove akvizicije RMC grupe, u čijem je sklopu Dalmacijacement poslovao do tada, došlo je do velikih promjena u organizacijskoj strukturi. Sve poslovne jedinice se dijele u Lokalne, u čijem su sklopu Cementne Operacije, Operacije Betoni, Prodaja i Logistika, Koordinirane u čijem je sklopu i Sektor ljudskih potencijala, te Integrirane funkcije poput Nabave i Kontrolinga koje odgovaraju po centralnim linijama. S obzirom na to da smo proizvodna kompanija, usmjerena na proizvodnju cementa, najveći broj zaposlenih, 520 od ukupno 720, broje upravo Cementne Operacije.
Cementne operacije obuhvaćaju 3 pogona u Kaštel Sućurcu, 3 pripadajuća rudnika, Sektor Održavanja, Sektor zaštite okoliša zdravlja i sigurnosti. Istaknuli bi i ulogu našeg predstavnika za kvalitetu sustava koji je zadužen za koordinaciju upravljanja sustavom kvalitete. Osim na području Kaštela, Solina i Klisa, posjedujemo i Operacije Betona na području Rijeke te nekoliko terminala koji uključuju i dva terminala na području Zagreba. Poslujemo u Crnoj Gori, a odnedavno imamo i ured u Sarajevu.
Pitanje o fluktuaciji možemo promatrati na nekoliko razina. Prvo, gledajući lokalno, naši radnici nisu isključivo vezani za određeni pogon, već, prema potrebi, mogu biti premješteni, što im je specificirano i u opisima radnih mjesta.
Drugo, organizacija posla je takva da najveći broj menadžera, specijalista i administrativnog osoblja pokriva cijelo područje Hrvatske, Crne Gore i BiH, "uskačući" tamo gdje se u određenom trenutku ukaže najveća potreba. Naposljetku, politika CEMEX-a je takva da potiče razmjenu zaposlenika internacionalno. Trenutno je na različitim lokacijama u Velikoj Britaniji i Njemačkoj četvero naših mladih zaposlenika uključenih u program "CEMEX Way" , a jedan visokopozicionirani kolega iz područja financija obnaša dužnost u CEMEX Velika Britanija.
MojPosao: Što smatrate presudnim na putu ka ostvarivanju vaše misije i vizije?
Niko Stanišić: CEMEX-ova misija je služiti globalnim potrebama gradnje za naše klijente i građevnim vrijednostima naših ulagača. Veliku pažnju pridajemo našim vrijednostima, suradnji, poštenju vodstvu. Da bismo ispunili misiju i ostvarivali naše vrijednosti, zajedno s klijentima radimo na izgradnji boljeg svijeta nudeći im najkvalitetnije proizvode i usluge.
MojPosao: Provodite li ispitivanja zadovoljstva vaših zaposlenika?
Niko Stanišić: Upravo smo proveli ispitivanje organizacijske klime i zadovoljstva zaposlenih na uzorku koji je obuhvatio 30 % zaposlenika. Iduće godine ponovit ćemo ispitivanje u unificiranoj CEMEX-ovoj formi kako bi se mogli uspoređivati sa ostalim lokacijama CEMEX-a u svijetu.
MojPosao: Vršite li te na koji način, motivaciju vaših zaposlenika?
Niko Stanišić: Ove godine smo uspostavili sveobuhvatni komunikacijski model. Jedan od njegovih ciljeva je i poboljšanje motivacije zaposlenih. U tu svrhu planiramo poduzeti niz aktivnosti poput organiziranja redovitih sastanaka sa svim zaposlenicima s ciljem poboljšanja dvosmjerne komunikacije, objavljivanje letaka, organizaciju različitih „in-house“ edukacija, obilježavanja uspješno završenih projekata, organizaciju Dana zaposlenika i drugih aktivnosti.
MojPosao: Koliko vam je važna politika zaštite na radu?
Niko Stanišić: Zaštita na radu nam je, uz zaštitu okoliša, od neizmjerne važnosti i puno ulažemo u ovo područje. Upravo je u izradi i korporativna politika kojom će se dodatno regulirati ovo područje. Cilj nam je broj nesreća na radu svesti na nulu. U nekim CEMEX-ovim operacijama već godinama se nije dogodila nijedna nesreća. Postoji i rang lista uspješnosti pojedinih tržišta, a direktor regije na mjesečnim koordinacijskim sastancima uvijek dio vremena posveti i ovim pitanjima. Uspješno već godinama surađujemo i s privatnom ordinacijom medicine rada preko koje vršimo liječničke preglede zaposlenika. U tijeku je i izrada pravilnika o kontroli uzimanja alkohola i drugih sredstava ovisnosti. U ovom području je, međutim, problematičan zakon u kojemu nije jasno definirana ozljeda na radu. Zakon je potrebno modernizirati.
MojPosao: Kako vršite te koliko ulažete u daljnju edukaciju vaših djelatnika?
Niko Stanišić: Konstantno vršimo obuke zaposlenika, bilo da se radi o zakonski definiranim obukama, informatičkim tečajevima ili tečajevima stranih jezika. Zaposlenike šaljemo na stručne skupove i konferencije, a za MBA i slične programe postoje definirane procedure prijavljivanja, pri čemu se uzima u obzir zaposlenikov učinak te individualni razvojni plan.
Veliku ulogu pridajemo internim obukama i korporativnim programima. Postoje radne grupe za pojedine sektore poput Grupe za alternativna goriva i Grupe za agregate. Nedavno smo imali primjer naših stručnjaka iz sektora Informacijske tehnologije koji su sudjelovali u implementaciji SAP sustava u Latviji. Prošli tjedan je upravo kod nas organiziran međunarodni CEMEX-ov seminar iz područja Održavanja.
Za sve razine zaposlenika nude se adekvatni razvojni programi. Za menadžere postoje vrlo kvalitetne interne međunarodne edukacije koje CEMEX provodi u suradnji s različitim svjetskim sveučilišnim centrima. Ovi programi funkcioniraju na modularnom pristupu, a bitan dio tih programa su zajednički radovi na projektima koji, osim stručnog dijela, imaju za cilj i širenje socijalne mreže unutar CEMEX-a, bez kojega korporacija od 50 000 zaposlenih ne bi mogla uspješno funkcionirati. U planu je i uvođenje e-learning sustava na Europska tržišta.
Bitno je naglasiti i programe za mlade profesionalce u kojima mladim ljudima pružamo sveobuhvatnu obuku koja uključuje i praktičan rad na lokacijama izvan Hrvaste.
MojPosao: Kakva je fluktuacija zaposlenih, koliko često zapošljavajte nove djelatnike?
Niko Stanišić: Nova organizacija donijela je mnogo promjena. Pritom smo od početka 2005. godine zaposlili više od 50 novih djelatnika, u najvećem postotku visoke stručne spreme. Oni dobro poznaju engleski, službeni jezik kompanije te rad na računalu. Nova generacija zaposlenih podrška je zadovoljenju visokih CEMEX-ovih standarda.
(V.K.)