Sjedinjene Države obilježavaju Dan rada te odaju počasti američkim radnicima za njihov doprinos izgradnji slobodnog, demokratskog i prosperitetnog društva.
Naime, 5. rujna 1882., u New Yorku, u organizaciji Knights of Labor, Vitezova rada, održana je prva radnička parada. Okupilo se 20.000 ljudi, u znak podrške radnim ljudima Sjedinjenih Država. Vijorile su se američke zastave, održani mnogi govori, citirala načela američke revolucije, nosili transparenti, a namjera radnika bila je upozoriti političare da neće više trpjeti pohlepu monopola.
Ubrzo, parade su se proširile svim većim gradovima Amerike, za samo četiri godine, uspjele su privući toliko sudionika i toliko podrške da je više od 20 saveznih država, na čelu s Oregonom, prihvatilo Dan rada, kao praznik, prije nego što će ga odobriti i savezna vlada.
Predsjednik Cleveland, koji je loše postupio u štrajku radnika kompanije Pullman, u Illinoisu, gdje su željeznički radnici prosvjedovali zbog niskih nadnica, a onda ih je nasilno raspršila savezna vojska, spremno je prihvatio rezoluciju Kongresa 1894. godine, u znak kompromisa.
Dan rada razlikuje se, u svakom bitnom pogledu, od svih drugih praznika godine u bilo kojoj od zemalja, rekao je Samuel Gompers, utemeljitelj Američke federacije rada.
Svi drugi praznici su manje-više vezani za sukobe i bitke kojima čovjek dokazuje svoje junaštvo nad drugim čovjekom, uz trzavice i svađe zbog vlasti i pohlepe, uz pobjede jedne zemlje nad drugom. Labor Day nije posvećen nijednom čovjeku, živom ili mrtvom, nijednoj vjerskoj sljedbi, rasi ili naciji, kazao je Gompers.
Kako prenosi Washington Post, na današnji Dan rada milijuni Amerikanaca žale se da previše rade i da su pod prevelikim stresom. Mnogi kažu da žele raditi manje sati tjedno i bolje balansirati svoje obveze kod kuće i na poslu.
Ispitivanja su pokazala da svaki šesti bračni par priželjkuje da oboje partnera rade pola radnog vremena, međutim, tek svaki pedeseti par uspije tako nešto i ostvariti.
(A.T.)
Izvor:
VoA