Građevinari, trgovci i ugostitelji najtraženija su zanimanja u Hrvatskoj od početka tranzicije, no situacija se u zadnjih nekoliko godina mijenja pa sve traženiji postaju ekonomisti, pravnici, informatičari, farmakolozi, diplomirani inženjeri elektrotehnike, profesori stranih jezika, psiholozi, strojarski ili građevinski inženjeri i arhitekti.
Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje gotovo da i nema radnika takvih profila, osim ekonomista i pravnika koji se pak suočavaju sa specifičnim problemima. Naime, mladi diplomanti će uz snalažljivost i upornost u vrlo kratkom roku naći svoje mjesto na tržištu rada, najčešće u roku od šest mjeseci od završetka fakulteta, ali osobama koje su diplomirale prije 20 i više godina takav je posao teško pronaći.
Razlog je to što ne barataju novim tehnologijama niti razumiju fleksibilnost tržišta rada. Današnji ekonomisti moraju imati širok raspon znanja, od financija, matematike, do marketinga te menadžerskih sposobnosti i znanja stranog jezika. Slično je i za pravnike koji su odavno diplomirali, a nemaju stručne državne ispite niti sposobnost prilagodbe.
Najzastupljeniji oglasi za posao u kolovozu, prema podacima portala MojPosao, bili su iz sektora trgovine i marketinga s 27,6%, strojarstva i elektrotehnike s 10,9% te ekonomije s 10,2 %, a veću potražnju bilježe i oglasi iz područja računarstva i Interneta, administrativna zanimanja, te ona u turizmu, ugostiteljstvu i graditeljstvu.
Najviše registriranih životopisa, odnosno 19,5% potencijalnih posloprimaca, bilježi kategorija trgovine i marketinga, a slijede ekonomija sa 16,6% te računarstvo i Internet sa 12% životopisa.
Prema evidenciji portala u čak 42% oglasa traži se srednja stručna sprema, a jedan od uvjeta za zapošljavanje je poznavanje stranog jezika, te su tako poslodavci koji svoje potrebe oglašavaju na MojPosao, u čak 42% oglasa tražili aktivno znanje engleskog jezika. Poslodavci traže i poznavanje rada na računalu, što je bio uvjet u 66% oglasa, a predstavlja problem za mnoge nezaposlene, pogotovo za osobe starije od 50 godina.
Direktor Grupe Selectio, Nenad Bakić kaže kako su se nekad poslodavci najviše povodili za znanjem, vještinama i stavovima kandidata te su prema tim faktorima birali najbolje:
Danas se situacija promijenila i imamo pravu paradigmu na tržištu rada. Motiviranost za određeni posao najčešće je presudan faktor pri zapošljavanju novih djelatnika, kaže Bakić te dodaje da ništa manje nije važna ni radišnost potencijalnog kandidata, njegova inteligencija te opće osobine. Diplome stečene formalnim obrazovanjem nisu više presudne pri zapošljavanju, zaključuje Bakić.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik