Broj studenata koji se odlučuju na školovanje u inozemstvu narastao je od 1995. godine na 2,7 milijuna, što je, prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), dvostruko povećanje.
Više od polovice studenata odabire sveučilišta u samo četiri zemlje, SAD-u, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Francuskoj, što je svojevrsni pokazatelj kvalitete obrazovanja u tim državama.
Većina stranih studenata dolazi iz 26 azijskih i europskih zemalja članica OECD-a, Japana, Južne Koreje, Francuske i Njemačke, no ako se pogleda pojedinačno, najveći izvoznici studenata su Kina, koja nije članica ove organizacije, s čak 15,2% svih internacionalaca, a slijedi Indija s 5,7%, koja također nije u OECD-u.
Tomu treba pridodati i podatak, kao polagano pada broj stranih interesenata za studij u SAD-u, za što razloge treba tražiti u cijeni studiranja, koja iznosi 12.000 američkih dolara godišnje, dok je drugi razlog sve veći postotak studija na engleskom jeziku, koji države poput Danske, Finske, Nizozemske i Švedske pokreću na vlastitim sveučilištima kako bi bili konkurentni na međunarodnom tržištu znanja.
Prema izvješću OECD-a, osim podataka o povećanju broja inozemnih studenata, primjetno je kako u svim državama raste broj obrazovanog stanovništva, pa je tako ustanovljeno povećanje vlasnika diploma za 5 posto.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik