Hrvatska do kraja sljedeće godine mora donijeti niz novih pravilnika koji spadaju u domenu zaštite na radu. Veliku pomoć u prilagodbi propisa poslodavcima će pružiti i Europska agencija za zaštitu na radu, čije će internetske stranice od sljedeće godine biti dostupne i na hrvatskom jeziku.
Naime, kako je rekao član Pregovaračke skupine Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva Fran Marović većina pravilnika morat će se uskladiti s europskim direktivama u tijeku sljedeće godine.
Plan podrazumijeva i novu organizaciju Državnog inspektorata. Inspekcija zaštite na radu ojačat će prijamom devedesetak novih inspektora s područja tehničkih znanosti različitih usmjerenja.
Kako je najavio Zdravko Franić iz Odjela za zaštitu na radu Ministarstva gospodarstva, u sljedećoj se godini moraju donijeti pravilnici o stavljanju na tržište osobnih zaštitnih sredstava, potom za unaprjeđenje sigurnosti i zaštiti zdravlja radnika zaposlenih u naftnom rudarstvu, zatim pravilnici za poboljšanje zaštite radnika u vađenju i bušenju minerala te riziku izlaganja azbestu, karcinogenim i/ili mutagenim tvarima.
Morat će se, također, donijeti pravilnik o zaštiti na radu za trudnice, rodilje i dojilje, potom izmijeniti postojeći Pravilnik o zaštiti na radu pri korištenju električne energije (odnosi se uglavnom na HEP), te donijeti novi pravilnik o zaštiti mladih radnika.
Zakonom se, naime, točno definira na kojim poslovima trudnice i dojilje ne smiju raditi. To se ograničenje u europskim zemljama smatra diskriminirajućim, jer se smatra da se tako ograničava zapošljavanje žena na svim radnim mjestima.
Slično je i sa zaštitom mladih radnika. Postojeći pravilnik o zaštiti mladih radnika morat će se zamijeniti pravilnikom o poslovima na kojima se ne smije zaposliti malodobnik i poslovima na kojima malodobnik može raditi samo nakon prethodnog utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.
Prijedlozi pravilnika još nisu gotovi, a koliko su važni, govori i podatak da će ubuduće morati biti zaštićeni i radnici koji rade na piljenju teških drva.
Sredinom lipnja iduće godine na snagu će stupiti novi pravilnik o provedbi mjera zaštite na radu za radnike na računalima. Prema pravilniku, radnim mjestom s računalom smatra se svako radno mjesto na kojem radnici koriste računalo sa zaslonom četiri ili više sati tijekom radnog dana.
Radnici moraju imati odgovarajući stolac, dovoljnu razinu osvijetljenosti, odgovarajući zaslon i oslonac za noge.
(A.T.)
Izvor:
Privredni Vjesnik