Američki je predsjednik George Bush prije nekoliko dana na newyorškoj burzi, održao govor o stanju američkog gospodarstva, tijekom kojeg je iznio podatak da je američki ekonomski rast zahvaljujući neočekivanom gospodarskom usponu u zadnjem kvartalu 2006. dosegao 3,5 posto. To je dakako manje od rekordnog kineskog rasta od oko 10% godišnje, ali je više nego što su neki ekonomski skeptici očekivali. Naime, predviđalo se, samo 1,6% rasta godišnje nakon zastoja u građevinskom sektoru, koji tradicionalno, za sobom u Americi povlači "domino efekt", u drugim industrijskim granama.
Bush se u svom govoru obratio poslovnim ljudima i glavnim direktorima nekih od najjačih kompanija koje svakodnevno prodaju svoje vrijednosne papire na newyorškoj burzi te se pritom nenadano i okomio upravo na glavne menadžere, kojima moćne korporacije isplaćuju milijunske zarade, dok se na radnicima i srednjem staležu doslovno zakida gdje god se može.
Broj Amerikanaca koji su ostali bez zdravstvenog osiguranja porastao je na 46 milijuna, što se povezuje sa "životom na rubu", egzistencijalnim minimumom, koji u SAD-u za četveročlanu obitelj sada iznosi 25.000 dolara.
U svom prvom socijalnom nastupu u šest godina boravka u Bijeloj kući, Bush je napomenuo kako se država neće miješati u visinu plaća i kompenzacijskih bonusa koje korporacije dodjeljuju svojim direktorima, ali ih je indirektno pozvao na suzdržanost.
"Jaz u zaradama je sada dva puta veći nego što je bio 1980.", priznao je Bush te upozorio na rastuće socijalne razlike koje se ogledaju u sve većem jazu između siromašnih i bogatih.
Bush je na kraju izjavio kako je američko gospodarstvo, unatoč svim nedaćama i dalje jako.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik