S obzirom da veliki broj radnika u Hrvatskoj ne ostvaruje pravo na određena materijalna prava koja inače nisu propisana Zakonom o radu, Hrvatska udruga sindikata (HUS) izradila inicijalni prijedlog općeg kolektivnog ugovora kojim bi se radnicima koji nisu "pokriveni" kolektivnim ugovorom, osigurala takva i slična prava.
Riječ je o pravima poput prava na božićnicu, regres, jubilarnu nagradu, naknadu troškova prijevoza i tome slično, koja se ugovaraju kolektivnim ugovorima.
Osim navedenih materijalnih prava, općim bi se kolektivnim ugovorom, regulirala i neka prava za koja Zakon o radu upućuje da se posebno mogu razraditi kolektivnim ugovorima ili pravilnicima o radu. Time bi se primjerice regulirala i pitanja poput obrazovanja zaposlenika i osposobljavanja za rad, tjedni odmor te rad nedjeljom, godišnji odmor, plaćeni dopust te uvjeti za rad sindikata.
"Prvi nacrt teksta ponudili smo na razmatranje ostalim sindikalnim središnjicama. Usvajanjem općeg kolektivnog ugovora na nacionalnoj razini svim radnicima u Hrvatskoj zajamčila bi se minimalna materijalna prava", kaže predsjednik HUS-a Ozren Matijašević.
Prema tom kolektivnom ugovoru poslodavac bi svakom zaposleniku bio dužan omogućiti usavršavanje iz njegova djelokruga rada u trajanju od najmanje jednog dana godišnje uz naknadu plaće. Zaposlenici koji rade na radnim mjestima s beneficiranim radnim stažom ne bi mogli raditi duže od punog radnog vremena, dok bi se nedjeljom moglo raditi samo u slučaju prijeke potrebe. O tome postoji li prijeka potreba odlučivao bi poslodavac uz prethodnu suglasnost sindikalnog povjerenika.
Međutim, u Hrvatskoj udruzi poslodavca (HUP), tvrde kako takav kolektivni ugovor ne pridonosi napretku. Oni poručuju da na takvo što nikad neće pristati upozorivši da je i Europa napustila takav način dogovaranja.
Direktorica radnosocijalnih odnosa pri HUP-u Jasna Kulušić, napominje kako zbog neprestane promjene gospodarskih uvjeta, "takav retrogradni nastup za poslodavce nije prihvatljiv".
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik