Udruga radničkih sindikata Hrvatske ocijenila je u utorak Nacrt prijedloga Zakona o tajnosti podataka, o kojem je Vlada raspravljala 25. siječnja, štetnim za radnike, te je Vladi i Uredu za socijalno partnerstvo uputila svoj nacrt prijedloga zakona.
Vladinim nacrtom prijedloga Zakona o tajnosti podataka stavlja se izvan snage Zakon o zaštiti tajnosti podataka, kojim je bila uređena i poslovna tajna, a poslodavcima se omogućava da u svojim aktima ubuduće samostalno urede što je poslovna tajna.
Kako je istaknuo čelnik URSH-a Boris Kunst Vlada je dala obrazloženje da zakonska rješenja nisu uobičajena u zemljama zapadne demokracije.
URSH traži da podatak koji se proglašava poslovnom tajnom mora biti zakonom unaprijed određen i označen, uz propisivanje načina rukovanja i osoba zaduženih za čuvanje i rukovanje takvim podacima.
Odnosno, kako navodi Kunst, Sindikat traži da Vlada zakonom definira koji podaci, a koji su važni za egzistenciju radnika, ne mogu biti poslovna tajna.
Već i prema važećem zakonu, koji i izrijekom kaže da ne mogu svi podaci biti tajna, poslodavci često sve podatke proglašavaju poslovnom tajnom te onemogućavaju provedbu Zakona o radu glede informiranja radničkih predstavnika o rezultatima poslovanja, te dovodi radnike u položaj da ih se može kazniti za odavanje bilo kojeg podatka.
Sindikat upozorava da radnici danas sklapaju ugovore o radu u kojima je i odredba o povjerljivosti s enormno visokim ugovornim kaznama od 100.000 do 1,500.000 eura, a pritom uopće nije definirano što je to povjerljivi podatak.
Ako će poslodavci općim aktom određivati što je poslovna tajna, sindikalni povjerenici neće imati šansu da dođu do bilo kojeg podatka i bit će im blokirane sve informacije.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik