Pogrešno je misliti da je dovoljno napisati životopis kako bi se zaposlili. Životopis može, naime, otvoriti, ali i zatvoriti vrata. Stoga pisanju životopisa treba pristupiti odgovorno.
Pisanje životopisa prvi je korak u vašoj budućoj poslovnoj karijeri. Ovisno o vašem iskustvu, znanju i sposobnostima, valja odabrati koje ključne elemente istaknuti u svom životopisu.
Životopis je najčešće jedina mogućnost prezentacije i propusnica za intervju. O njemu uvelike ovisi hoćete li s budućim poslodavcem uspjeti stupiti u kontakt. Postoje dva osnovna tipa pisanja životopisa - kronološki i funkcionalan.
Kronološki stil pisanja
Kronološki napisan životopis fokusiran je na radno iskustvo te profesionalna iskustva koje se navode kronološkim redom od zadnjeg iskustva ka prvom. Najpopularniji je među posloprimcima.
Na taj način, osoba koja čita vaš životopis stvara realniju sliku o vašoj karijeri. Obvezni podaci su ime, prezime, adresa, broj telefona ili mobitela i vaša e-mail adresa. Možete navesti i mjesto i datum rođenja. Edukacija se odnosi na završenu srednju školu, fakultet ili poslijediplomski studij. Kod radnog iskustva navedite točan naziv tvrtke, mjesto, točno razdoblje u kojem ste radili, poziciju i kratak opis vaših zaduženja.
Funkcionalan stil pisanja
Funkcionalnim stilom pisanja ističete vaše vještine, specifična znanja, mogućnosti i kvalitete. Tek pri kraju životopisa navodite radno iskustvo u konkretnim zaposlenjima. Manje je popularan za razliku od kronološkog stila pisanja. Koriste ga osobe koje imaju veliku prazninu između dva posla, osobe koje žele promijeniti karijeru ili pak osobe koje su često mijenjale različite poslove. Primjerice, ako je vaše radno iskustvo raznoliko, a pojedina zaposlenja bila su kratkotrajna, pravilnim prikazom možete svoju situaciju pretvoriti u prednost.
(A.T.)
Izvor:
Monster