Iz Nacionalnog vijeća za konkurentnost istaknuli su kako će hvatanje u koštac s promjenjivim potrebama tržišta rada biti jedan od odlučujućih faktora rasta potencijala hrvatskog gospodarstva u narednim godinama.
Kontinuirani gospodarski rast zahtijeva postojanje raspoložive radne snage određenih zanimanja koja omogućuju konkurentni rast poduzeća i privlačenje stranih ulagača.
Vijeće je podržalo prijedlog izrade analize strukture ponude rada po zanimanjima kao i projekciju znanja i vještina koje su potrebna za stvaranje konkurentske pozicije hrvatskog gospodarstva u budućnosti.
"Jaz između strukture ponude i potražnje na tržištu rada već je sada značajan, a ako se ne pristupi promjeni strukture obrazovnih programa na temelju takvih analiza, taj će se jaz povećati i ugroziti konkurentsku sposobnost hrvatskog gospodarstva i onemogućiti zapošljavanje nezaposlenih osoba" istaknula je Sanja Crnković-Pozaić u svom uvodnom izlaganju.
"Usklađivanje mogućnosti obrazovnog sustava sa potrebama biznisa koji posluje u globalnom okruženju jedan je od ključnih preduvjeta razvoja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva", rekao je predsjednik NVK Darko Marinac.
Hrvatski sistem visokog školstva tako na primjer producira veliki broj pravnika i ekonomista koji ne mogu naći posao, dok istovremeno postoji ozbiljan nedostatak pravnih stručnjaka u gospodarstvu, istaknuo je u diskusiji akademik Jakša Barbić, redoviti profesor na Pravnom fakultetu. Tako hrvatski pravnici nedovoljno poznaju trgovačko pravo, nedostaju im znanja o nišama poput zaštite tržišne utakmice ili intelektualnog vlasništva, mnogi ne poznaju pravnu stečevinu EU, ali nemaju ni dovoljno znanja stranog jezika ključnog za čitanje pravnih spisa na engleskom.
"Treba preventivno djelovati, a ne patološki", dodao je akademik Barbić. Sve su to znanja i kompetencije koje se već sada uočavaju kao kritične i bit će još urgentnije za uspjeh mnogih kompanija za par godina kada Hrvatska uđe u Europsku uniju, istaknuto je u raspravi.
Vijeće za konkurentnost stoga predlaže inicijativu da se osnuje obrazovno-poslovni partnerski forum sastavljen od predstavnika gospodarstva, sveučilišta i resornih ministarstava, te strukovnih udruga/komora kako bi se zajedničkim naporima osmislili i proveli programi dodatnog obrazovanja kadrova temeljeni na novim znanjima i vještinama.
Vijeće je podržalo prijedlog rektora Zagrebačkog sveučilišta prof. dr. sc. Alekse Bjeliša za primjenom mjera za smanjivanje nesrazmjera između upisa studenata u određene fakultetske smjerove i potražnje gospodarstva za takvim profilima. Predloženim se mjerama ne bi administrativno ograničavao upis u popularne smjerove, ali bi se motivirao aktivniji upis studenata u studije za deficitarna zanimanja.
(V.K.)