U 27 zemalja članica Europske unije 42% kompanija iz industrijskog i uslužnog sektora izvijestilo je o nekom obliku aktivnosti vezanom uz inovacije u razdoblju od 2002. do 2004., priopćeno je u četvrtak iz Bruxellesa.
Najveći udjel kompanija aktivnih na tome području u 27 zemalja članica Unije zabilježen je u Njemačkoj (65%), Austriji (53%), Danskoj, Irskoj i Luksemburgu (po 52%), Belgiji (51%), te Švedskoj (50%).
Najniže stope zabilježene su u Bugarskoj (16%), Latviji (18%); Rumunjskoj (20%), Mađarskoj i Malti (po 21%).
Te podatke, sadržane u četvrtom izviješću o inovacijama u EU, koje obuhvaća 27 zemalja članica te Norvešku i Island, objavio je europski središnji statistički ured Eurostat povodom objave Popisa europskih inovacija za 2006. (EIS) Europske komisije.
U razdoblju od 2002. do 2004. u EU-27 na području inovativnih aktivnosti surađivalo je 26% svih kompanija uključenih u te aktivnosti. Najveća suradnja u području inovacija ostvarena je u Litvi (56% svih inovativnih kompanija), Sloveniji (47%), te Finskoj (44%), a najniža u Italiji (13%) i Njemačkoj (16%).
U EU-27 najčešćim su se partnerima na tome području pokazali dobavljači (17% svih inovativnih kompanija radilo je s njima), te potrošači (14%). Dobavljači su najčešći partneri u gotovo svim zemljama članicama, s najvišim postocima suradnje zabilježenim u Litvi (45%), te najnižima u Njemačkoj, Italiji i Austriji (po 7%). Suradnja s potrošačima u inovativnim aktivnostima kretala se u rasponu od 4% u Španjolskoj i Cipru, do 41% u Finskoj.
Inovativne kompanije u EU-u surađivale su znatno rjeđe sa sveučilištima i drugim visokoobrazovnim institucijama (9%) ili državnim i javnim institucijama za istraživanja (6%). Najviša razina privatno-javne suradnje u području inovacija zabilježena je u Finskoj, Sloveniji, Slovačkoj, Letoniji i Litvi, dok je najniža zabilježena u Italiji, Malti, Rumunjskoj i Cipru.
(Hina)