Osim Zakona o minimalnoj plaći, koji bi prema najavama premijera Ive Sanadera trebao biti donesen do ljeta, sindikati su proširili svoj zahtjev i inzistiraju na donošenju kompletne politike plaća.
Naime, osim "minimalca", Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), traži da se ove godine donese i opći kolektivni ugovor, da se odrede neoporezivi iznosi plaće te da se reguliraju opće stope rasta.
Također, SSSH će od Vlade zatražiti i ograničavanje menadžerskih plaća, za koje smatraju da nipošto ne smiju biti tajne, te regulaciju plaća kako u javnom, tako i u privatnom sektoru. Ukoliko Vlada prihvati ovaj projekt Saveza, implementirao bi se nagodinu i nesumnjivo riješio velik dio problema hrvatskih radnika.
Da je problema svjestan i premijer Sanader, dokazala je njegova iznenadna najava da se minimalac tripartitnim dogovorom zakonski regulira i riješi do ljeta.
Nakon premijerova obećanja reagirala je Hrvatska udruga poslodavaca (HUP), naglasivši kako pri uređivanju instituta minimalne plaće valja ponajprije voditi računa o konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva i praksi država Europske unije.
Međutim, prijedlog sindikata nije uzbunio samo poslodavce, s obzirom da najsnažnije protivljenje tom prijedlogu pokazuje sindikat najslabije plaćene djelatnosti u državi - tekstila.
Inzistiranje središnjice na većim plaćama za tekstil znači siguran gubitak radnih mjesta stečajevima i premještanjem proizvodnje u druge države zbog čega taj sindikat razmišlja o istupanju iz SSSH. Osim tekstilaca, o tome se tek trebaju izjasniti i metalci.
Sindikalne središnjice nikako se ne mogu ni složiti o tom zakonu, ponajprije zbog svađe o tome tko je prvi pustio glas o "minimalcu".
Središnjica Glas HR-a, pod vodstvom Borisa Kunsta, drži kako je inicijalna rasprava potekla iz njihova tabora, te optužuju Kneževićku za svojatanje njihove ideje.
Čak i predsjednik NHS-a, Krešimir Sever zamjera Savezu što je s iznosom minimalca izašao prije zajedničkog dogovora. Dosad se sve središnjice nisu ni usuglasile o visini minimalca, što bi moglo predstavljati jak argument i za Vladu i za poslodavce da to pitanje prolongiraju ili odlučno odbace u samom startu.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik