Ravnoteža između posla i privatnog života sve je veći izazov čovjeku 21. stoljeća čemu zapadni poslovni magazini u posljednje vrijeme daju sve više prostora.
Naime, konkurencija na tržištu nikad nije bila veća, slažu se svi analitičari, tvrtke, ali i ljudi u njima, najčešće imaju samo dvije opcije: ili biti pobjednik na tržištu ili propasti.
U takvom "neprijateljskom" okruženju najviše stradaju zaposlenici u tvrtkama, koji sve više vremena provode na poslu ili čak najveći dio svojeg slobodnog vremena vežu uz posao.
Više nije nikakva novost vidjeti nekog i na jadranskoj plaži da svojim prijenosnim računalom, Blackberryem ili mobitelom održavaju neprestanu komunikaciju sa svojim klijentima, kupcima i suradnicima.
Tvrtke sve više od svojih zaposlenika traže da budu dostupni 24 sata dnevno, a naravno da zbog toga najviše mora stradati privatni život i obitelj.
U Sjedinjenim Američkim Državama jedan od najčešćih razloga za razvode i raspade obitelji upravo je nemogućnost usklađenosti posla i privatnog života.
Profesorica sa sveučilišta Pennsylvania Eileen Trauth je intervjuirala 167 žena različite rasne i etničke pripadnosti koje rade u IT sektoru u Australiji, Novom Zelandu, Irskoj i SAD-u.
Na temelju tih intervjua Trauth je zaključila da na izbor karijere kod žena utječe širok spektar čimbenika koji uključuju spolne stereotipe, društvene poruke i obiteljsku dinamiku.
Zbog tih različitosti koje se očituju i u praksi, kada žene pokušavaju uskladiti svoje obiteljske obveze s poslom koristeći mogućnost fleksibilnog radnog vremena, Trauth se protivi tome da tvrtke uspostavljaju istovjetnu politiku za sve zaposlene roditelje.
Trauth je zabilježila i znatne razlike u utjecaju kulture na izbor karijere kod žena. U Kini, primjerice, žene zainteresirane za IT naziv "šmokljanica" smatraju pohvalom.
U Irskoj se bavljenje IT-om smatra "čistim" poslom, a u Indiji postignuti rezultati na ispitima određuju kojim će se poslom baviti, osim ako nije riječ o pripadnicama najviše klase od kojih se ne očekuje da rade.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik