Nasilništvo (bullying) na radnom mjestu velik je problem u SAD-u, pokazali su rezultati istraživanja provedenog među 100 voditelja ljudskih resursa iz različitih tvrtki, od kojih je čak trećina istaknula kako su svjedočili odlasku zaposlenika iz tvrtke zbog načina na koji su s njima postupali kolege.
Istraživanje tvrtke Challenger, Gray & Christmas također je pokazalo da je trećina voditelja ljudskih resursa svjedočila ili čak sama iskusila nasilništvo na radnom mjestu.
"Statistički, nasilništvo je mnogo češće od seksualnog uznemiravanja i rasne diskriminacije, a dugoročni troškovi za organizacije su značajni", kazao je John Gray, izvršni direktor tvrtke koja je provela istraživanje i naglasio kako je unatoč tome nasilništvo jedan od problema kojem uprave i sudovi poklanjaju najmanje pažnje.
Rezultati istraživanja upućuju na to da kultura mnogih američkih radnih mjesta zapravo uzrokuje, ohrabruje, pa čak i nagrađuje nasilništvo. Naime, usporedba ovih rezultata s onima u Skandinavskim zemljama pokazala je da je "stalna negativnost na radnom mjestu", među američkim kolegama od 20% do 50% viša od one među kolegama u Skandinavskim zemljama.
Unatoč svemu tome, tek desetina američkih zaposlenika svjesna je da ponašanje koje su iskusili "na svojoj koži" spada u nasilništvo, te autori na temelju tih podataka zaključuju da je nasilničko ponašanje među kolegama utkano u kulturu američkog radnog mjesta.
U tvrtkama se naglasak stavlja na tržišne procese, individualizam i veću važnost menadžera od zaposlenika, što sve obeshrabruje napore za suradnjom te omogućava moćnim pojedincima da se bez kazne nasilnički ponašaju prema ostalima.
To tvrtkama, zbog odlaska zaposlenika i rješavanja problema uzrokuje značajne troškove, te John Gray tvrtkama savjetuje da nasilnike prepoznaju i "istreniraju" ih da promjene svoj način, ili da ih uklone iz organizacije, jer je to upravo u njihovom najboljem interesu.
(T.B.)
Izvor:
Management-issues