Novija istraživanja pokazuju da stres negativno utječe na emocionalnu inteligenciju koja igra važnu ulogu u komunikaciji među suradnicima, a njezin nedostatak može se odraziti na poslovni uspjeh, pokazalo je kanadsko istraživanje tvrtke Multi-Health Systems (MHS).
Emocionalna inteligencija, koja je znatno važnija od kognitivne koju mjerimo kvocijentom inteligencije, je sposobnost prepoznavanja i nošenja s vlastitim i tuđim osjećajima te sposobnost mirnog rješavanja sukoba i suradnji jedni s drugima.
Međutim, pokazalo se da stres umanjuje sposobnost samokontrole pa se zaposlenici teže prilagođavaju na promijene, lošijeg su raspoloženja, a sve to se odražava na njihovu karijeru i promaknuće.
Istraživanje na uzorku od 1.729 Kanađana, osoba starijih od 18 godina, pokazalo je da njih 41% radi pod stresom. Od tog broja ispitanika, njih 53% smatraju da im je stres uzrokovan umorom na poslu i zbog toga osjećaju fizički umor.
Gotovo jednak broj njih se zbog toga osjeća bespomoćnima, iritiraju ih kolege na poslu i većinom su loše volje. Čak 52% njih navelo je da stres utječe i na njihovo ponašanje jer često ulaze u konfliktne situacije ili se pak izoliraju od ostalih kolega.
Oko 22% ispitanika zatražilo je zbog stresa na poslu novi posao ili premještaj na poslu, a uzrok tome bila im je smanjena produktivnost te narušeni odnosi među kolegama. Od tog broja ispitanika čak je 51% njih navelo da zbog stresa nisu bili u stanju donositi odluke.
Ipak, dr. Steven Stein iz MHS-a naglašava kako se emocionalna inteligencija može učiti i razvijati.
(A.T.)
Izvor:
newswire.ca