Sredina srpnja vrijeme je kada vrhunski menadžeri, članovi uprava i uspješni rukovodioci u tvrtkama dobivaju premije ili bonuse za poslovne rezultate ostvarene u protekloj poslovnoj godini.
U skladu s menadžerskim ugovorima, uspješno vođenje tvrtke i ostvarivanje dobrih poslovnih rezultata predviđaju neki od oblika bonusa, postotak ostvarene dobiti, dionice, bonuse, i nagrade.
Pogledamo li nekoliko hrvatskih kompanija vidljivo je da bonusi pojedinih čelnika iznose nekoliko stotina tisuća kuna.
Predsjednik Uprave Kraša Nadan Vidošević, temeljem rezultata poslovanja u 2006. godini stekao je 931 dionicu naše najveće konditorske tvrtke, što pomnoženo s cijenom dionice na tržištu kapitala iznosi 754.000 kuna bonusa.
Iz Plive su poručili kako je sustav nagrađivanja dio ukupnog Plivinog sustava upravljanja učinkom i karijerom i primjenjuje se za sve zaposlenike, uključujući i sve razine menadžera.
On se temelji na sustavu osnovnih plaća koje ovise o složenosti i odgovornosti posla, sustavu upravljanja učinkom u određenom razdoblju iz kojeg proizlazi varijabilni dio plaće te sustavu ostalih benefita.
Svaki zaposlenik vlastitim radom, angažmanom i postignućem može iz godine u godinu visoko utjecati na svoju plaću. Ako zaposlenik postiže visoke rezultate nekoliko godina za redom, povećava mu se i osnovna plaća, što predstavlja bolju početnu poziciju za izračunavanje varijabilnog dijela plaće.
Kada se govori o menadžmentu, treba reći kako je u svijetu, pa tako i kod nas, prisutan i oblik davanja bonusa kroz opcijske dionice koje se mogu unovčiti s vremenskom odgodom, a budući da su rast vrijednosti kompanije i visina nagrade u izravnoj vezi, menadžer je i osobno motiviran da, upravljajući svakodnevnim aktivnostima, osigura ostvarenje strategije kompanije i dugoročni rast vrijednosti dionica.
Prema informacijama naših inozemnih kolega, u pojedinim je kompanijama prisutno pravilo da menadžeri veći dio svojih primanja ostvaruju realizacijom ugovorenih opcija kako bi ih se potaknulo da i osobno budu zainteresirani za rast cijene tih dionica na tržištu.
Ostvarivanje bonusa i nagrada temeljem uspješnog poslovanja nije hrvatska posebnost, no za razliku od europskih država ili SAD-a forma menadžerskih ugovora kod nas nije precizirana zakonskom regulativom, tako da je menadžerski ugovor svojevrsna sinteza moći upravljanja i moći rukovođenja.
Ako se poslovne ideje pretvore u dobar poslovni rezultat, bonusi ne izostaju. Menadžerski je ugovor akt slobodne poduzetničke volje obiju strana, dokument kojim se ostvaruje profesionalna sinteza moći novca, znanja i partnerstva.
Pravila igre nose sa sobom i drugu stranu medalje, odnosno neuspjeh menadžera u poslovanju predviđa i mogućnost raskida ugovora.
Svugdje u svijetu menadžerski su ugovori tajni, no bonusi kao i kod nas funkcioniraju po principu ostvarenih poslovnih rezultata.
Što su rezultati bolji, to je nagrada veća, a ostvaruje li se kroz novčane stimulacije, dionice ili neke druge načine, više je stvar tehnike.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik