Godine 2011., prvo godište američke poslijeratne generacije, takozvanih baby-boomera, navršiti će 65. godinu života te će steći dobne uvjete za odlazak u mirovinu.
I dok ukupno više od 78 milijuna baby-boomera razmišlja kako će provesti svoje umirovljeničke dane, američki se poslodavci suočavaju s vrlo ozbiljnim nedostatkom radne snage i najvećim odljevom mozgova u povijesti SAD-a.
Situacija je još ozbiljnija nakon što je jedna novija studija pokazala da američki poslodavci nisu spremni za umirovljenje baby-boomera.
Diane Piktialis, i sama baby boomer koja radi za tvrtku koja je provela spomenutu studiju, kaže da bi kompanije trebale, umjesto da se brinu oko umirovljenja baby boomera, razmisliti kako ih zadržati u radnom odnosu.
Ona ističe kako će "najveći izazov biti kako organizirati pravilnike svoje kompanije tako da stariji zaposlenici, koji su sposobni i žele još raditi, ostanu u njoj raditi".
Dobra strana tog pitanja jest činjenica da se baby boomeri, premda dovoljno stari da odu u mirovinu, većinom ne žele odreći se svog aktivnog stila života. Mnogi bi željeli nastaviti raditi, barem djelomično radno vrijeme ili uz fleksibilne radne aranžmane.
Stephen Kotlikoff, profesor ekonomije na Sveučilištu Boston, kaže da će najveće posljedice umirovljenja generacije baby boomera biti financijske prirode.
Kad oni odu u mirovinu i više ne budu zarađivali svoje plaće i plaćali na njih poreze, društvo će morati naći načine za financiranje vladinih programa na fiskalno odgovoran način.
Iako i vlada i privatni sektor već godinama pokušavaju naći rješenja za problem umirovljenja generacije baby boomera, sada im je ostalo oko četiri godine da pronađu odgovarajuća rješenja.
(V.K.)
Izvor:
VoA