Već drugu godinu za redom, ribar i srodna zanimanja, najopasniji je posao u Sjedinjenim Američkim Državama, sa 142 smrtno stradalih na 100.000 radnika.
Ovi su radnici stalno izloženi raznim vremenskim uvjetima, a često su miljama udaljeni od obale tako da teže dolaze i do pomoći. Članovi posade uglavnom stradavaju zbog skliske površine ili utapanja. Osim toga, opasnost im prijeti i od raznih ribljih vrsta.
Odmah iza njih slijede piloti i inženjeri zrakoplovstva sa 88 smrtnih slučajeva na 100.000 radnika.
Iako su padovi aviona ili sudari stvarno rijetkost, pravi rizik ovog posla pada na testne pilote koji isprobavaju opremu i avione koje nitko do sada još nije vozio.
Inženjeri su pri tome također ugroženi zbog mehanike koja se testira, dok se piloti helikoptera često izlažu riziku pri spašavanju na nedostupnim područjima.
Drvosječe/šumari su slijedeći na listi najopasnijih poslova sa 82 smrtna slučaja na 100.000 radnika. Zbog prirode svog posla, često rade na visinama pri čemu se znaju dogoditi padovi, a i rad sa teškim teretom također povećava rizik od ozljeda.
Radnici u metalnoj industriji koji se bave proizvodnjom konstrukcija za velike građevinske radove često su izloženi opasnostima. Pokazuje to i podatak od 61 smrtnog slučaja na 100.000 radnika, a zaštitna mreža pri radu na visinama ilustrira kolika je vjerojatnost padova i teških ozljeda.
Radnici na sakupljanju teškog otpada nalaze se napetom mjestu najopasnijih zanimanja, na 100.00 radnika smrtno strada njih 42.
Ovaj posao često podrazumijeva rad na visinama i po teškim vremenskim uvjetima, a zbog neugodnih mirisa i isparavanja otpada te materijalu s kojim rukuju, radnici često pate od mnogih respiratornih oboljenja.
(V.K.)
Izvor:
Forbes