Svjetska banka u svojem izvještaju "Doing Business" za iduću godinu ponovno obmanjuje svjetsku javnost, jer smanjenje radničkih prava i lakše otpuštanje radnika "prodaje" kao recept za povećanje zaposlenosti i gospodarski rast, ustvrdio je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever.
Izvještaj Svjetske banke je naizgled povoljan za Hrvatsku jer je napredovala 27 mjesta u odnosu na lani i sada zauzima 97. mjesto od 178 zemalja. No, u poglavlju o zapošljavanju radnika Hrvatska je tek 139. na ljestvici na kojoj prvo mjesto dijele SAD, Singapur i Maršalski otoci.
Svjetska banka zemlje vrednuje obrnuto srazmjerno zaštiti radnika - zemlje koje krše temeljna radnička prava dobivaju bolje ocjene od većine zapadnoeuropskih država, napominje Sever.
Svjetska banka zapravo promiče obespravljivanje radnika kao uvjet za bolje poslovanje, a za poslovanje preporuča zemlje u kojima se brišu ograničenja u radnom vremenu, snižava minimalna plaća, ukida pravo radnika na žalbu kod otkaza, kao i pravo na otkazni rok.
Kao primjer predsjednik NHS-a navodi Gruziju koja je lani usvojila novi Zakona o radu, koji je poslodavcima omogućio neograničeno otpuštanje radnika, te uveo restrikcije na sindikalno organiziranje i pravo radnika na kolektivno pregovaranje.
Unatoč tome, Gruzija nije ništa napredovala - u godinu dana siromaštvo u toj zemlji povećalo se s 27,2% na 31%, a nezaposlenost je porasla s 12,6% na 13,9 posto.
Od Hrvatske su na toj ljestvici bolje prošle i Kolumbija, u kojoj se svake godine "odstrijeli" nekoliko sindikalaca, Saudijska Arabija u kojoj se žene ne smiju zaposliti u mnogim profesijama, a zabranjeno je i osnivanje sindikata, te Kina u kojoj postoji samo jedan državni sindikat, a o plaćama ne treba posebno ni govoriti.
S druge strane,Slovenija kao najuspješnija tranzicijska država, s BDP-om za 55% višim od druge najbolje tranzicijske zemlje Češke i stopom nezaposlenosti nižom od prosjeka EU-a, u "Doing Businessu" loše prolazi.
Slovenci bi tom izvještaju trebali provesti "strukturne reforme na tržištu rada kako bi se smanjili visoki troškovi zakonodavstva u zaštiti zapošljavanja".
S druge strane, Hrvatska je "stabilna" u kršenju radničkih prava, a fleksibilizaciju tržišta rada je provela još 2003. godine, kada je izmjenama Zakona o radu smanjena zaštita radnika od otkaza, kaže Sever. (Hina)