Iako dioničari u sektoru vrijednosnih papira proživljavaju malu noćnu moru, a ove su godine već izgubili 74 milijarde dolara vrijednosti, menadžeri s Wall Streeta ipak će zaprimiti bonuse u rekordnom iznosu od ukupno 38 milijardi dolara.
Kada se taj iznos podijeli na 186.000 zaposlenika Goldman Sachsa, Morgan Stanleya, Merrill Lyncha, Lehman Brothersa i Bear Stearnsa dolazi se do brojke od 201,5 tisuća dolara po osobi, proračunao je Bloomberg.
Najviše bonusa proizlazi od rekordnih 9 milijardi dolara za naknade od dogovorenih akvizcija i 5 milijardi dolara od otpisa inicijalnih javnih ponuda te prodaje tzv. junk bond, inače najunosnijih vrijednosnih papira.
Rekordne bankarske naknade objašnjavaju zašto će 2007. godina biti druga najprofitabilnija godina ikad za taj sektor iako je kriza sekundarnih hipoteka uzdrmala tržište i dovela do gubitaka u Merrill Lynchu i Bear Stearnsu.
Posljednja godina kada su bonusi bili u manjem iznosu nego godinu prije bila je 2002., godina u kojoj je Standard & Poor's 500 indeks pao za 23%, te su Enron i WorldCom bankrotirali.
Rekordna zarada Goldman Sachsa, te rast zarade u Morgan Stanleyu i Lehman Brothers znači da će kompanije sa Wall Streeta platiti rekordne cifre za plaće i bonuse iako je svaka od njih (osim Goldman Sachsa) izgubila više od 20% svoje tržišne vrijednosti.
Tvrtke koje se bave vrijednosnim papirima u prosjeku izdvajaju malo manje od 50% svojih prihoda za plaće, doprinose i bonuse svojih zaposlenika. Proračuni za ovogodišnje bonuse izrađeni su na osnovu petogodišnjem prosječnim pokazateljima za svaku od pet navedenih kompanija.
Bonusi na kraju godine čine oko 60% ukupnog iznosa godišnjih prihoda zaposlenih. U prvih devet mjeseci ove godine, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Lehman Brothers i Bear Stearns izdvojili su 52,4 milijarde dolara za naknade, odnosno plaće zaposlenika, što je za 9% više nego godinu prije.
Dodatnim izračunima, analitičari su došli do brojke od 38 milijarde dolara, a u nju nisu uključen i bonusi za zaposlene u hedge fondovima, tvrtkama za otkupe i bankama kao što su JPMorgan Chase i Deutsche Bank, koje se također bave raznim vrstama vrijednosnih papira. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik