Nakon višegodišnjih priprema, pritisaka Crkve, polemike sa socijalnim partnerima i dogovora unutar same vladajuće koalicije, Vlada napokon je izglasala novi Zakon o trgovini kojim se zabranjuje rad trgovina nedjeljom i blagdanima.
No trgovci mogu biti mirni još mjesecima jer će taj zakon kroz saborsku proceduru ići u dva čitanja, što znači da se njegova primjena može očekivati tek početkom ljeta.
Ali trgovci neće morati zatvarati svoje prodavaonice nedjeljom sve do jeseni. Naime, novim zakonom predviđene su iznimke od zabrane rada trgovina nedjeljom pa će tijekom ljetnih mjeseci, od 1. lipnja do 1. listopada, i tijekom prosinca trgovci ipak moći raditi nedjeljom, i to od 6 do 13 sati.
Bez obzira što u Zakonu piše da prodavaonice nedjeljom i u dane blagdana ne rade, trgovci će moći raditi nedjeljom punih 5 mjeseci godišnje, a to se pravda činjenicom što je Hrvatska turistička zemlja.
Ako Sabor izglasa predloženi zakon i on stupi na snagu do početka lipnja, to znači da prva zatvaranja trgovina nedjeljom treba očekivati tek nakon 1. listopada.
U Vladi smatraju kako ovaj zakon neće biti ustavno sporan kao onaj koalicijske Vlade, koji je srušen na Ustavnom sudu jer je diskriminirao velike trgovce.
"Izbjegli smo zamku da zakon padne na Ustavnom sudu", kazao je premijer Ivo Sanader, koji je rješenje problema rada nedjeljom najavio još početkom 2004. kada je preuzeo svoj prvi premijerski mandat.
Tijekom cijele godine nedjeljom će moći raditi kiosci s novinama, pekarnice, prodavaonice cvijeća i svijeća, te suvenirnice, i to od 6 do 13 sati.
A benzinske postaje i trgovine u njima koje nisu veće od 80 kvadratnih metara, benzinske postaje na autocestama, te prodavaonice na kolodvorima, aerodromima, u lukama i pristaništima moći će i nedjeljom raditi od 0 do 24, kao i svakog drugog dana.
Među iznimkama koje će moći raditi nedjeljom jesu i prodavaonice u bolnicama, hotelima, muzejima, lječilištima i sličnim ustanovama. Novost nije samo radno vrijeme trgovaca.
Za oko 260.000 ljudi, koliko ih radi u trgovini, novi bi zakon trebao značiti i bolje radne uvjete, a za sve koji će kršiti prava radnika ubuduće su predviđene strože kazne. Zanimljiva je novost i to da se ovim zakonom ukida obveza popisa robe u trgovinama, što znači da na vratima trgovina više neće biti natpisa inventura. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list