U današnjoj globalnoj ekonomiji u kojoj su outsourcing, ograničenje troškova i znanje ključni za poslovanje, kompanijama ipak najveći izazov predstavlja kako privući i zadržati najbolje talente.
Menadžeri i članovi uprava iz svih sektora poslovanja sasvim su svjesni tog problema, pa ipak mnogi od njih i dalje ne uspijevaju zadržati kvalitetan kadar.
Troškovi usavršavanja znanja kod zaposlenika su visoki, no još su i veći kada obrazovani zaposlenici odluče nakon nekog vremena napustiti tvrtku. Naime, stručnjaci procjenjuju da troškovi zbog odlaska visokokvalificiranog zaposlenika dosežu i do 200% njegove prosječne zarade, u što se ne uračunavaju gubici ako taj zaposlenik otiđe u konkurentnu tvrtku.
Primjerice, u SAD-u će u idućih 5 godina, nakon što baby boomeri otiđu u mirovinu, na tržište rada nastupiti oko 44 milijuna zaposlenika generacije X, no to još uvijek nije dovoljno da se popuni 76 milijuna radnih mjesta koje će "napustiti" boomeri.
Stoga stručnjaci smatraju da poslodavci zaista mogu pronaći izazov u pronalaženju i zadržavanju talentiranih zaposlenika. Štoviše, zadržavanje kvalitetnog kadra trebao bi biti prioritet svake tvrtke jer zaposlenici koji napuštaju tvrtku, sa sobom odnose radno iskustvo, a tvrtka gubi radnika koji je bio stručnjak u svom području te za njega nije lako pronaći zamjenu.
Menadžeri vole isticati da zadržavanje kvalitetnog kadra tvrtki osigurava zadovoljstvo starih poslovnih klijenata koji su naučeni raditi s tim zaposlenicima, što donosi veću zaradu, bolje poslovanje, ali i dobru radnu klimu te kvalitetne međuljudske odnose.
No, i dalje se postavlja pitanje zašto menadžeri dopuštaju odlaženje najboljih ljudi ako i sami znaju posljedice?
Prema rezultatima Gallupovog istraživanja o toj tematici na uzorku od 80.000 menadžera, došlo se do iznenađujućih zaključaka: "Ako tvrtka izgubi kvalitetnog zaposlenika, krivca tražite u njegovom nadređenom".
Naime, pokazalo se da je upravo nadređeni glavni razlog ostanka, ali i odluke o otkazu kod većine zaposlenika. Osim toga, to istraživanje je donijelo nekoliko smjernica za menadžere koji žele sačuvati kvalitetan kadar.
Jesu li šefovi odjela dovoljno kvalitetni?
Pokazalo se, naime, da zaposlenici najčešće odlaze zbog načina ili stila rada njihovih nadređenih ili menadžera.
Zatražite povratu informaciju od zaposlenika
Povratna informacija od zaposlenika vrlo je važna. Naime svaki zaposlenik na taj način može iskazati svoje zadovoljstvo, ali i negodovanje. Također, može izraziti svoje prijedloge za bolji rad, ali i dati važne informacije. Ali, važno je napomenuti da povratna informacija od zaposlenika neće imati veću vrijednost ako ne budu vidljivi pomaci u radu, ili ako uvide da se njihovo mišljenje ne cijeni.
Jasno izrazite očekivanja zaposlenika
Važno je da zaposlenici jasno razumiju što se od njih očekuje, ali i da nadređeni njima osiguraju radno mjesto na kojem će biti zadovoljni. Također, pokazalo se dobrim da tvrtka ima napisanu svoju "politiku tvrtke" u kojoj su jasno definirana pravila poslovnog ponašanja.
Osigurati nagradu za napredak
Važno je uvesti sustav plaćanja i nagrađivanja zaposlenika. To se posebice odnosi na one zaposlenike koji se trude uvesti neka poboljšanja u radu.
Prepoznavanje kvalitete
Važno je zaposleniku dati do znanja da ste prepoznali njegov trud te da cijenite njegov rad.
Obratite pažnju i na radnu okolinu
Radna okolina utječe na produktivnost ali i na zadovoljstvo zaposlenika, stoga treba obratiti pažnju i na taj dio.
Dobra komunikacija
Manjak učinkovite komunikacije između zaposlenika i menadžmenta može dovesti do nezadovoljstva zaposlenika. (A.T.)
Izvor:
WorldatWork