Profesionalce s odgovarajućim tehnološkim znanjem teško je pronaći, kao i stručnjake koji su u dovoljnoj mjeri inovativni i kreativni
Dvije trećine tvrtki u sektoru tehnologije i telekomunikacija očekuje da će se ukupan broj njihovih zaposlenika ove godine povećati za najmanje šest posto.
Dio tvrtki iz spomenutog sektora očekuje povećanje od preko 20 posto, dok je mali broj onih koji smatraju da će se ljudski kapital u njihovoj tvrtki smanjivati, ističe najnovije istraživanje konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte "Borba za talente".
Negativne posljedice u ključnim segmentima poslovanja
Istraživanjem je obuhvaćeno preko 150 tvrtki iz tehnološkog i telekomunikacijskog sektora s područja Sjeverne Amerike, a provedeno je tijekom 2007. godine.
Rukovodstva gotovo 70 posto tvrtki smatraju da su osobe s ključnim vještinama, potrebne za osiguranje daljnjeg razvitka, dostupne na tržištu rada. No profesionalce s odgovarajućim tehnološkim znanjem teško je pronaći, kao i stručnjake koji su u dovoljnoj mjeri inovativni i kreativni.
Tvrtke koje neće uspjeti na zadovoljavajući način riješiti problem pronalaženja i upravljanja talentiranim stručnjacima osjetit će negativne posljedice u ključnim segmentima poslovanja – ograničeni rast, kašnjenje u izlasku na tržište, smanjenu inovativnost, ugrožavanje odnosa s kupcima i slično.
Fleksibilnost - jedini uvjet
Većina tvrtki iz tehnološkog i telekomunikacijskog sektora i dalje se oslanja na tradicionalan pristup privlačenju i zadržavanju sposobne radne snage. Ove su tehnike, doduše, kratkoročno uspješne, ali ne rješavaju probleme dugoročnijeg tipa.
"Zanimljivo je da dobra plaća i razne pogodnosti, kao standardni mamci poslodavaca za dobre radnike, nisu ni približno privlačne i zanimljive kao nekad. Generacije koje tek stupaju na tržište rada, a i profesionalci s dužim stažem, spremni su raditi naporno, ali prema vlastitim uvjetima. Oni žele sami odlučivati kada, gdje i kako će obavljati svoj posao", ističe Žarko Jakovljević, menadžer u Odjelu za poslovno savjetovanje u Deloitteu.
Stoga ne iznenađuje podatak da mnoge tvrtke usvajaju novu poslovnu filozofiju u vezi svojih zaposlenika. Tako istraživanje pokazuje da tvrtke planiraju značajna poboljšanja na području internih komunikacija, dodatnog obrazovanja, mentorstva te drugih aktivnosti usmjerenih na zadržavanje zaposlenika.
"Sljedeći logičan korak je da programe praćenja i unaprjeđenja karijere tvrtke razviju kao standardnu praksu, umjesto kao jednokratne eksperimente ili posebne ustupke, kako je često bio slučaj dosad", zaključuje Jakovljević. (A.T.)
Izvor:
Deloitte