Problem rasta cijena hrane i energenata dugoročno se može rješavati samo strukturnim reformama energetike i poljoprivrede
Vladin paket mjera za ublažavanje posljedica poskupljenja, prema ocjeni Svjetske banke, neće biti učinkovit u smislu pomoći siromašnom dijelu stanovništva.
"Najavljene mjere za poskupljenje struje vjerojatno su najjednostavnije za primjenu, ali subvencioniranje dijela potrošnje, kojem pribjegavaju i druge zemlje, ne daje pravi efekt", ističe Sanja Madžarević-Šujster, glavna ekonomistica Svjetske banke za Hrvatsku.
Intervencija u području makroekonomije
Administrativnim zadržavanjem rasta cijena za koje se odlučila Vlada subvencionira se cjelokupno stanovništvo i gospodarstvo, što dugoročno ne rješava problem, rekla je Madžarević-Šujster na predstavljanju redovnog ekonomskog izvješća o EU-10, plus Hrvatska.
Svjetska banka smatra da se puno više može postići jačanjem socijalnih programa i ciljanjem pomoći prema onima kojima doista treba. Dugoročno, pak, problem rasta cijena hrane i energeneta, s kojim su suočene sve zemlje, može se rješavati samo strukturnim reformama u sektorima poljoprivrede i energetike.
Brze intervencije u području makroekonomije, smatra glavna ekonomistica Svjetske banke, ne mogu biti od tako velike pomoći u dugom roku, ali njihova je uloga itekako važna. Utoliko najavljeni rebalans proračuna, koji ukazuje na daljnje smanjenje deficita, Madžarević-Šujster ocjenjuje dobrodošlim. Dio prihoda, naime, mogao bi se "uštedjeti" i nakon što se podmire obveze prema zdravstvu i troškovi mjera za ublažavanje posljedica rasta cijena.
Zaposliti starije
Vidljivi su pomaci u strukturnom zapošljavanju, pogotovo mladih ljudi. Vlada bi morala poraditi na zapošljavanju starijih te populaciju između 55 i 64 godina vratiti u radni odnos. Umirovljenicima također treba omogućiti da rade jer je važno pravodobno odgovoriti na pitanje kako povećati radnu aktivnost starije populacije.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list