U privlačenju stručnjaka najuspješnije su anglosaksonske zemlje, Kanada, Irska, Australija, Amerika, Britanija, ali i Danska i Norveška
Podaci Svjetske banke pokazuju kako gotovo svaki treći građanin Hrvatske s diplomom živi u inozemstvu, a sa stopom migracije od 29,4 posto Hrvatska je zauzela prvo mjesto u Europi po odlasku visokoobrazovanih ljudi.
Iza nas je BiH koja u inozemstvu ima 28,6 posto visokoobrazovane populacije, Makedonija (20,9%) i Albanija (20%), dok izvan Poljske i Mađarske živi samo 12% visokoobrazovanih.
Prema podacima Svjetske banke, u inozemstvu je prošle godine živio 726.031 hrvatski građanin, što je oko 16 posto populacije.
Korist za matičnu zemlju
U privlačenju stručnjaka, pa tako i onih iz Hrvatske, najuspješnije su anglosaksonske zemlje, Kanada, Irska, Australija, Amerika, Britanija, ali i Danska i Norveška.
Gotovo trećina imigranata u ove zemlje visoko je obrazovana. Primjerice, za Kanadu i Irsku taj prosjek je na čak 45 posto, dok je u najnepopularnijoj Italiji prosjek svega 11 posto. Koliko su ta tržišta rada otvorena strancima najbolje svjedočio činjenica da je čak 27 posto liječnika u Americi došlo raditi iz inozemstva.
Iako privremeni odlazak liječnika na specijalizacije donosi korist matičnoj zemlji, sve je više onih koji se ne vraćaju. Koliko je to zabrinjavajuće za Hrvatsku vidi se i iz studije koja je provedena na Medicinskom fakultetu u Zagrebu prije samo tri godine.
Od 204 studenta s Medicinskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu njih čak 84 razmišljalo je o odlasku. Među njima najviše je bilo onih koji su željeli odseliti u neku od zemalja EU (57 ispitanika), a zanimljivo je da su 22 studenta namjeravala odseliti u Sloveniju.
Inženjeri strojarstva
Inženjeri građevine također su jedna od najtraženijih struka. No premda Građevinski fakultet zaprima dva puta više prijava od slobodnih mjesta, nikako se ne može ustvrditi da je među najzanimljivijima. Inženjeri strojarstva, ali i brodogradnje i zrakoplovstva, nisu samo traženi kod nas, već posao vrlo lako pronalaze i u inozemstvu.
To je struka koja jamči siguran posao i radnu dozvolu od Kanade do Australije, jer je riječ o teškom zvanju koje ne privlači veliki broj kandidata na fakultetima u inozemstvu, pa ni ne čudi što diplomirani strojari u najvećem broju napuštaju Hrvatsku. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik