Svega četvrtina građana slaže se s tvrdnjom da "na svoje zaposlenje gleda više kao na karijeru nego samo posao", a preko 30 posto građana potvrđuje da "radi svoj posao samo radi novca"
U istraživanju GfK o stila života pokazalo se da građani Hrvatske obitelj smatraju izrazito važnom.Naime, oko tri četvrtine anketiranih iskazuje orijentiranost na obitelj, podjednako muškarci i žene, dok orijentiranost na karijeru ističe manje od polovice.
Također, za više do 90 posto građana važno je da ih njihova obitelj poštuje i cijeni, pa se tako s tvrdnjom "obitelj mi je važnija od karijere" slaže čak 82 posto građana.
Zbog posla sve manje slobodnog vremena
Vezano uz tvrdnju da "ako imaš obitelj moraš se odreći mnogih stvari - osobnih zadovoljstava" izrazito slaganje pokazuje 40 posto građana, daljnjih 37 posto se djelomično slaže, a 23 posto se ne slaže. Prosječna ocjena tako je 3,9, a najviše su tome skloni u Lici, Kordunu i Banovini (4.2) i sjevernoj Hrvatskoj (4.1), a najmanje u Dalmaciji (3.7) i Slavoniji (3.8).
Odricanje više naglašavaju osobe bez školske spreme, kao i obitelji s troje djece. To najviše osjećaju i kućanstva s prosječnim mjesečnim primanjima u visini do 3.500 kuna.
Tvrdnju da "posao okupira toliko da se malo možeš družiti s obitelji" posebno naglašavaju građani Sjeverne Hrvatske (4.0), osobe u dobi od 35 do 54 godine, visoko obrazovani, ali i osobe s najnižom naobrazbom, te iz obitelji s pet i više članova, odnosno s troje ili više djece te i iz obitelji gdje su prosječni mjesečni prihodi veći od 8.500 kuna.
Za tvrdnju "kada imaš obitelj moraš se često zajednički družiti s njom" prosječna ocjena je 5.0, a tako najviše razmišljaju građani Slavonije, stanovnici u naseljima do 100 tisuća stanovnika, žene, dobne skupine od 35 do 54 godine, osobe u braku, visoko obrazovani, obitelji s dvoje ili više djece, svi s ocjenom preko 5.1.
Građani podupiru i tvrdnju da je "važno da barem jedan obrok dnevno obitelj provodi zajednički", s prosječnom ocjenom 5.1, i u tome prednjače građani u naseljima do 100 tisuća stanovnika te žene, sve dobne skupine preko 35 godina (svi preko 5.2), odnosno gdje su obitelji s više od tri člana ili imaju više od dva djeteta (5.6). U svakom slučaju proizlazi da zajednički obrok ima veliku ulogu u životu obitelji, dok suprotno misli samo 15 posto ispitanih.
Zanimljivi su još odgovori vezani uz tvrdnju "radije bi manje zaradio nego bio rob posla" - prosječna ocjena 4.0. Ovdje, od prosjeka na niže, odskaču ocjene svih građana koji žive uz more, muškaraca (po 3.9), te mladih od 15 do 24 godine (3.8). Svega četvrtina građana slaže se s tvrdnjom da "na svoje zaposlenje gleda više kao na karijeru nego samo posao", a preko 30 posto građana potvrđuje da " radi svoj posao samo radi novca". (A.T.)
Izvor:
GfK