Blogovi, forumi, chatovi, društveni website-ovi ili tagovi otkrivaju znanja i vještine potencijalnih zaposlenika
Što je Web 2.0? Mnogi akteri na tržištu rada još uvijek nisu potpuno svjesni mogućnosti koje im Web 2.0 pruža, a dobar dio poslodavaca još uvijek ne zna kako bi tu novu "uslugu" baziranu na socijalizacijskoj noti, implementirali u svoje regrutacijske procese.
Međutim, oni koji znaju kako iskoristiti brojne pogodnosti novih aplikacija mogu stvoriti konkurentsku prednost u pristupu i pronalasku novih zaposlenika.
Direktna komunikacija
Razvoj niza društvenih alata, poput blogova, wikija, razmjene poruka u realnom vremenu, foruma, tagova, RSS servisa, tražilica ili društvenih website-ova, učinili su Internet bazom skrivenih talenata koji, u većini slučajeva, plijene svojim znanjem, vještinama i kreativnošću.
Za poslodavce, razvoj Web 2.0 tehnologije predstavlja svojevrsnu evoluciju u načinu prenošenja informacija na Internetu, putem kojih se potencijalnom zaposleniku mogu direktno predstavljati i ponuditi mu suradnju prije konkurencije. U tom je slučaju pak, potrebno razvijati dodatne strategije za regrutiranje u Web 2.0 okruženju.
Blogovi za regrutiranje
Blogovi za regrutiranje su idealni za uspostavljanje prvog kontakta s kandidatima i predstavljanje tvrtke, njezine kulture i načina rada. Komunikacija se na blogovima može prilagođavati ovisno o potrebama tvrtke, za npr. specifično radno mjesto, pa je poslodavcima olakšan proces predselekcije. Istovremeno blogovi dodaju novi element humanosti cijelom selekcijskom procesu.
Podcast
Širenjem podcastova tj. digitalnih datoteka s audio ili audio-video zapisima, poslodavac se jednostavnije može predstaviti potencijalnim zaposlenicima. Oni pak brže i ekonomičnije dobivaju uvid u način rada, radno okruženje i kulturu te zaposlenike. Na ovaj način, zainteresirani posloprimci mogu donekle i osjetiti kako je raditi u vašoj tvrtki.
RSS
RSS servis služi razmjeni sadržaja, a vlasnicima website-ova, u ovom slučaju poslodavcima, omogućava prezentiranje sadržaja korisnicima u skraćenom obliku. Na taj način mogu se prezentirati informacije o tvrtki, otvorena radna mjesta, informacije o novim projektima... Zainteresiranim kandidatima u ovom je slučaju mnogo jednostavnije doći do željenog poslodavca ili natječaja za željeno radno mjesto, jer se podaci emitiraju na njihovom računalu. Istovremeno, poslodavci puno brže mogu popunjavati svoju bazu kandidata.
Što kandidati žele
Mnoge Internet tražilice nude mogućnost pretraživanja pojmova koje "posloprimci najčešće upisuju", pa se tvrtke jednostavnije mogu "prilagođavati njihovim zahtjevima" i raditi na svom image-u poželjnog poslodavca.
Društveni website-ovi jedinstvene su baze općih informacija o kandidatima, ambicijama, obrazovanju, životnim navikama, a često i kreativnim sposobnostima. Osim toga, omogućavaju pregled veće baze talenata i networking, na kojem poslodavci mogu graditi humaniji odnos sa korisnicima od onog tijekom razgovora za posao.
No, oni koji žele postići maksimalan uspjeh moraju posvetiti značajnu količinu vremena na uspostavljanje i održavanje mreže poznanstava. (V.K.)
Izvor:
interbiznet.com