U Sloveniji je na određeno zaposleno više od dvije trećine mladih, a visok udio zaposlenih na određeno vrijeme zabilježen je i u Španjolskoj, Poljskoj te Portugalu
Uvođenje modela fleksigurnosti na tržište EU i način mjerenja njegove učinkovitosti tek se razvija, a prve analize pokazuju da se Slovenija uz Poljsku, Mađarsku, Slovačku i Češku ne snalazi baš najbolje u novim tržišnim uvjetima.
Te zemlje karakterizira skromna mobilnost, visoka stopa dugotrajne nezaposlenosti, nizak stupanj radne aktivnosti starijih, visoka sigurnost dohotka i niza stupanj društvenog povjerenja.
Visoka stopa dugotrajne nezaposlenosti
Ekonomski analitičari naglašavaju da, gledano kriterijima EU, Slovenija ima vrlo niza stupanj zaposlenosti starijih osoba i to posebice žena, što je za ekonomsku politiku i politiku tržišta rada veliki problem.
Istovremeno, Slovenija se još uvijek bori s visokom stopom dugotrajne nezaposlenosti mladih u do od 15 do 24 godine, kao i osoba starijih od 50 godina.
Stručni suradnik najveće sindikalne udruge Saveza slobodnih sindikata Slovenije, Goran Lukič nedavno je upozorio da mladi moraju sve više vremena provoditi na poslu, a sigurnost radnog mjesta im je sve neizvjesnija. Prema podacima iz drugog kvartala 2007. godine, više od 66 posto mladih imalo je ugovore o radu na određeno vrijeme, što je najveći udio u cijeloj EU. Među ženskom populacijom taj je udio još veći i iznosi 76 posto.
Mladi potplaćeni
Sociolog Andrej Fištravec ističe da mladi više nemaju jasnih dostignuća koje moraju postići do odrasle dobi, jer im obrazovanje, posao i obitelj nisu dovoljni, pa žive u rizičnim društvenim okolnostima.
Lukič ocjenjuje da je to slika slovenske socijalne države u kojoj su mladi slabo plaćeni za svoj rad, stalno izloženi pritiscima te se nalaze u strahu i u službi profita. Inače, po udjelu privremenog zapošljavanja u ukupnoj zaposlenosti, pred Slovenijom su u EU samo Španjolska, Poljska i Portugal.
Odgovornost za ovakvu situaciju svaljuje se na poslodavce koji pozornost usmjeravaju na neelastično zakonodavstvo koje im ne daje šire mogućnosti reagiranja u kriznim trenutcima. (V.K.)
Izvor:
manager.hr