Usvoje li se nove odredbe sindikati će se morati jače udružiti kako bi se izborili za svoja prava
Novim Zakonom o radu Vlada bi mogla značajno ograničiti ulogu sindikata tj. natjerati ih da se snažnije angažiraju u postupcima izbora radničkih vijeća. Tako bi ubuduće, primjerice, sindikati koji preuzmu ulogu radničkog vijeća taj posao obavljali izvan radnog vremena i o vlastitom trošku.
Sadašnja pak praksa pokazuje da u tvrtkama u kojima nema radničkih vijeća, sindikalni povjerenik preuzima ovlasti radničkog vijeća. Tako će biti i ubuduće, ali on te poslove neće moći obavljati za radnog vremena, niti će imati pravo na naknadu.
Slabija zaštita povjerenika
I dok poslodavaca radničkom vijeću mora osigurati potreban prostor, osoblje i uvjete za rad, sindikatu koji preuzme ulogu radničko vijeća to se neće morati osiguravati.
S obzirom na dosadašnje odredbe, ove i ostale nove planirane odredbe čine se udarom na sindikate.
Međutim, usvoje li se sindikati će se morati jače udružiti kako bi se zajedničkim snagama mogli izboriti za svoja prava, što će se pozitivno odraziti i na same radnike koje predstavljaju.
Novim zakonskim odredbama planira se smanjiti i zaštita sindikalnih povjerenika. Iako mu i dalje za vrijeme obavljanja dužnosti i šest mjeseci nakon prestanka dužnosti, bez suglasnosti sindikata poslodavac neće moći dati otkaz, on će moći biti premješten na drugo radno mjesto. U praksi se pak ta metoda često znala primjenjivati kao odmazda za sindikalni rad.
Nedjelja za odmor
Osim toga, poslodavac ubuduće više neće prekršajno odgovarati i ako ne obračuna, ustegne ili ne uplati sindikalnu članarinu, što se po sadašnjem zakonu smatra težim prekršajem poslodavca.
Prema novom zakonu, nedjelja više ne bi bila obvezni dan tjednog odmora i kao takva je izbačena iz zakonske formulacije, koja se tako ublažava i kaže da pravo na tjedni odmor radnik u pravilu koristi nedjeljom. Ako je pak nužno da radnik radi nedjeljom, tjedni odmor od neprekidna 24 sata koristi dan prije, ili dan poslije te nedjelje. (V.K.)
Izvor:
Novi list