Samo na prijevarama s porezom na dodatnu vrijednost (PDV) zemlje Unije bivaju godišnje oštećene za oko 40 milijardi eura
Zemlje Europske unije godišnje zbog raznih poreznih utaja i prijevara izgube 200 do 250 milijardi eura.
To je vidljivo iz izvještaja koji je u utorak objavio Europski parlament (EP). Samo na prijevarama s porezom na dodatnu vrijednost (PDV) zemlje Unije bivaju godišnje oštećene za oko 40 milijardi eura.
Prijevare odnose 2,5 posto BDP-a
Prema EP, ovakva situacija pokazuje da je krajnje vrijeme da se otpočne s organiziranom i efikasnom borbom protiv poreznih prijevara. Zato parlament u svojoj objavi poziva sve članske zemlje EU da štete učinjene poreznim utajama i prevarama počnu shvaćati najozbiljnije, kao i svoje obveze da ih onemoguće.
Iz izvještaja, koji je predložila britanska zastupnica u Liberalno-demokratskoj grupaciji u EP Sharon Bowles, proizlazi da utaje poreza i prijevare odnose između dva i dva i pol posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) EU procijenjenog, inače, na oko 10 milijardi eura.
Parlament je zatražio od Europske komisije da razmisli o mogućnosti proširenja djelovanja smjernice o oporezivanju primanja iz štednje. Trebalo bi, također, promijeniti sistem ubiranja PDV. EP tu kao rješenje vidi da se, umjesto oslobađanja isporuka u okviru EU od PDV, uvede oporezivanje po jedinstvenoj stopi od 15 posto.
U priopćenju za tisak, koje je objavio EP, ukazuje se da se mora posvetiti više pažnje takozvanim poreznim rajevima, to jest zemljama s niskim ili čak nikakvim poreznim opterećenjem, kao i zemljama gdje neki porezi, kakav je PDV, uopće i ne postoje.
Sankcije za zemlje koje odbijaju suradnju
Eurozastupnici nastoje natjerati Europsku komisiju kako bi pozvala OECD (Organizacija zemalja za ekonomsku suradnju i razvoj) da uvede sankcije zemljama koje odbijaju suradnju prilikom otkrivanja poreznih utaja i ne daju o tome nikakve informacije Uniji.
Bogate europske zemlje su u biti suglasne s tim stavovima EP. Jer s rastućim brojem i kapacitetom poreznih rajeva upravo one imaju od toga najviše štete. Najglasniji s tim u vezi su upravo predstavnici Njemačke i Francuske, dvaju najjačih europskih ekonomija. Porezni rajevi su postali vruća tema, ekonomska i politička, početkom ove godine.
U porezne rajeve u Europi, spadaju, također, Monako, Švicarska i Andora, izvan Europe prije svih Sejšeli i Bahami. Stručnjaci procjenjuju da je na tim i sličnim mjestima sklonjeno sedam do 12 milijardi eura. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik