Doktori u bolnicama koje su financirale njihovu specijalizaciju nakon staža moraju raditi još šest godina
Zahvaljujući restriktivnim ugovorima o specijalizaciji kojima bolnice nastoje zadržati liječnike, specijalisti koji prije ugovorenog roka odluče napustiti bolnicu u Hrvatskoj plaćaju penale u iznosu od najmanje 500.000 do milijun kuna.
Budući da hrvatsko zdravstvo pati od nedostatka specijalista, broj liječnika koji krše ugovor u stalnom je porastu.
Ugovor o specijalizaciji
Ove restriktivne mjere rijetko kad rješavaju problem gubitka kadrova u bolnicama, pogotovo kad je riječ o ustanovama daleko od gradskih središta koja su doktorima atraktivnija.
"Bjegunci" koji odabiru transfer prije roka u nekim slučajevima dospijevaju pred sud, često u dogovoru s bolnicom penale otplaćuju u ratama, a ponekad iznose iz ugovora podmiruju ustanove koje dotične specijaliste zapošljavaju te zapravo "kupuju" kadrove.
Ugovor o specijalizaciji je temeljni ugovor koji prati specijalizanta kroz 48 mjeseci njegove specijalizacije, te regulira prava i obveze odrađivanja specijalizacije nakon završetka specijalističkog staža najmanje dvostruko je duži od trajanja specijalizacije.
To znači da doktori u bolnicama koje su financirale njihovu specijalizaciju nakon staža moraju raditi još četiri, a u nekim bolnicama još šest godina jer se ugovor potpisuje na deset godina.
Troškovi specijalizacije do 150.000 kuna
Ako to odluče skratiti, doktori u većini hrvatskih bolnica obvezni su platiti najmanje troškove specijalizacije koja se kreće od 120 do 150 tisuća kuna te troškove svoje bruto plaće što je za četiri godine oko 350.000 kuna.
Neke bolnice traže da se podmire i troškovi rada specijaliste koji je u to vrijeme mogao biti zaposlen umjesto liječnika koji napušta bolnicu. Štoviše, u velikom broju bolnica penali se s četiri godine produžavaju na osam tako da iznos ponekad prelazi i milijun kuna.
Ništa od navedenog ne sada u kršenje zakona, uključujući i restriktivne ugovore, no praksa se može pokazati nepravednom, smatra dopredsjednik hrvatske liječničke komore Josip Jelić.
"Iako bolnice na taj način nastoje zadržati specijaliste koje su educirale, to je nepravedan sustav kojim se doktori imobiliziraju ili prisiljavaju na astronomskih iznosa", smatra Jelić. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik