Dok u Hrvatskoj prosječna starosna mirovina ostvarena za 40 godina staža iznosi 61 posto prosječne plaće, mađarski umirovljenici primaju mirovinu veću od prosječne mađarske plaće
Prosječna starosna mirovina, ostvarena za 40 godina staža, lani je iznosila 61,1 posto prosječne plaće, što je niže nego 2006. godine, kada je taj udio iznosio 63 posto.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, uzmu li se u obzir isti parametri, hrvatski umirovljenici po udjelu mirovine u plaći za puni staž, zaostaju za većinom zemalja EU.
Prema podacima za 2006. godinu, prosječna mirovina za 40 godina staža u Luksemburgu je iznosila 98 posto prosječne plaće, Španjolskoj 97 posto, Nizozemskoj 92 posto, dok je u susjednoj Sloveniji iznosila 82 posto prosječne plaće. Međutim, najviše mirovine zabilježene su u Mađarskoj, gdje je mirovina nakon 40 godina staža oko dva posto viša od prosječne plaće.
Novi izračun na
temelju 37 godina
No, prosječna mirovina u Hrvatskoj ostvarena je na temelju prosječnih 29 godina staža, stoji u podacima HZMO-a za 2007. godinu. Pritom je čak i prosjek starosnih mirovina tek neznatno viši – 32 godine.
Prijevremeni starosni umirovljenici u prosjeku imaju oko dvije godine više staža, a takvu mirovinu žene mogu ostvariti najranije s 55 godina i 30 godina staža. Muškarci pak, u prijevremenu starosnu mirovinu mogu sa 60 godina i najmanje 35 godina radnog taža. Prosječan radni vijek invalidskih umirovljenika trajao je 23 godine, a obiteljskih, iza kojih mirovinu najčešće ostvaruju djeca ili supružnici, oko 27 godina.
Međutim, obračunsko razdoblje za izračun mirovina produljeno je Zakonom o mirovinskom osiguranju, pa se one danas računaju na temelju plaća iz 37 godina, dok će iduće godine to biti na temelju plaća iz svih 40 godina. (D.P)
Izvor:
Vjesnik