Nad čak 72,6 posto anketiranih "teror" na radnome mjestu provodio je upravo njihov nadređeni
Prema anonimnoj anketi koju je portal zdravlje.hr u posljednje tri godine sustavno provodio u suradnji s Odjelom za medicinu rada pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ), čak 86,9 posto građana izjavilo je kako su barem jednom bili žrtva mobinga, piše Magdalena Družijanić za Slobodnu Dalmaciju.
"Da je mobing, čini se, barem prema istraživanju, postao veliki problem u Hrvatskoj, dokazuje i podatak da je nad čak 72,6 posto anketiranih "teror" na radnome mjestu provodio upravo njegov nadređeni", objašnjava Vlasta Dečković-Vukres, voditeljica Odjela za medicinu rada pri HZJZ-u.
Tek šest posto žrtava
se požali liječniku
"Problem, barem u Hrvatskoj, u kojoj još vlada patrijarhalna kultura, jest činjenica da se ljudi koji su bili izloženi nekoj vrsti mobinga zapravo srame o tome govoriti ili, još gore, misle da su zapravo oni krivi za to što se dogodilo. Zato velika većina i čeka po godinu, dvije, kad njihovi psihički simptomi postanu kronični i prelaze u fizičke, primjerice lupanje srca ili nedostatak zraka. Tek onda odluče otići k liječniku", kaže Dečković-Vukres.
To potkrepljuju i podaci da se samo 5,9 posto žrtava požali liječniku, dok veliki dio (oko 35 posto) o svojim problemima razgovara s kolegama ili u krugu obitelji (oko 29 posto).
Devet posto radnika dalo otkaz
Oko 45 posto anketiranih kazalo je kako je dugo vremena trpjelo zlostavljanje, njih 10 posto otišlo je na bolovanje, oko 9,4 posto vratilo je zlostavljaču istom mjerom, dok ih je, nažalost, 9,2 posto dalo otkaz.
Zabrinjavajući su i podaci iz ankete o radnoj snazi koju svake godine provodi Eurostat, veli Vlasta Dečković-Vukres, u kojoj 244.000 ispitanih građana u Hrvatskoj smatra da su izloženi ili su bili izloženi jednom od oblika mobinga.
"Kad podaci pokažu da je jedan grad veličine Splita izložen zlostavljanju na radnome mjestu, zapitamo se što se to unutar domaćih kompanija događa", kaže Dečković-Vukres.
Zanimljivo je da gotovo polovina ispitanih na kojima je "izvršen" neki od oblika mobinga ima visoku stručnu spremu (47,5 posto), a onih sa srednjom stručnom spremom je nešto manje - 33,3 posto.
Da je unutar hrvatskih kompanija potrebno održavanje preventivnih tečajeva o mobingu i stresu, smatra 74,2 posto ispitanih.
Anketa o radnoj snazi iz 2007. pokazala je i da je nerealnim i kratkim rokovima na poslu izloženo 69 posto ispitanih, a kao najštetnije čimbenike za svoje zdravlje 23 posto istaknula je zlostavljanje, nasilje osam posto, te pritisak 69 posto. (A.T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija