U kontekstu rebalansa državnog proračuna svi navedeni predlagači traže ili zamrzavanje plaća korisnika državnog proračuna ili čak smanjivanje tih plaća (HGK), a samo HGK traži i smanjivanje mirovina za 10 posto
Vlada će se, nakon što i Ekonomsko vijeće u srijedu službeno predloži antirecesijske mjere koje je sastavio Ekonomski institut, konačno morati očitovati o tome hoće li i što kani poduzeti kako bi umanjila gospodarsku krizu, odnosno kako bi pripremila uvjete za brži izlazak iz recesije, piše Frenki Laušić u Slobodnoj Dalmaciji.
Do sada su antirecesijske pakete Vladi predlagali SDP, odnosno njihovi ekonomski stratezi Ljubo Jurčić i Branko Grčić, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca i Ekonomsko vijeće, dok je Klub ekonomista Hrvatske udruge banaka zatražio rebalans proračuna zbog najave recesije, odnosno gospodarskog rasta na godišnjoj razini od 1,5 posto.
Rebalans proračuna
Zajednička osnova svim tim prijedlozima jest rebalans državnog proračuna i dodatno financiranje Hrvatske banke za obnovu i razvoj, kako bi se omogućila dodatna kreditna sredstva za izvoznike i malo i srednje gospodarstvo.
Pri tome Hrvatska gospodarska komora traži rebalans budžeta na način da se smanje prihodi i rashodi sukladno realnom stanju u punjenju proračuna, a zatim i linearno smanjenje svih stavki za gotovo 11 milijardi kuna.
Ekonomski institut također najprije zahtijeva smanjenje prihoda i rashoda proračuna, predviđajući manje prihode zbog gospodarskog pada od 1,4 posto, i u tom kontekstu traži smanjivanje prihoda od tri milijarde kuna.
HUP je do sada načelno zatražio rebalans proračuna zbog recesije i smanjenja prihoda proračuna, te traži da se deficit državnog proračuna svede na nulu.
Odgađanje infrastrukturnih projekata?
U kontekstu rebalansa državnog proračuna svi navedeni predlagači, osim SAD-a, traže ili zamrzavanje plaća korisnika državnog proračuna ili čak smanjivanje tih plaća (HGK), a samo HGK traži i smanjivanje mirovina za 10 posto.
Kada su u pitanju investicijski projekti, HGK i HUP se zalažu za odgađanje velikih infrastrukturnih projekata poput Pelješkog mosta i transferiranje novca na manje i kratkoročno isplativije projekte, dok Ekonomski institut i SDP smatraju kako projekti trebaju ostati kao stimulans gospodarstvu.
Podsjetimo, Ivan Šuker, ministar financija, već je više puta kazao kako do svibnja neće biti rebalansa proračuna, kako se neće smanjivati plaće korisnika državnog proračuna i mirovine, te da se neće odustati od velikih infrastrukturnih projekata. (A. T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija