Ne dođe li do brzog dogovora sa sindikatima Vlada će raskinuti kolektivne ugovore
Iako su sindikati zaposlenih u državnim i javnim službama i nakon posljednjeg pregovaračkog ogleda s Vladom ostali nepopustljivi, ekonomska kretanja u prvom kvartalu očito su bila preuvjerljiva te je premijer Ivo Sanader napokon prelomio odluku da uoči lokalnih izbora povuče nepopularni potez.
Sad je zapravo dvojbeno samo na koji će način doći do smanjenja proračunskih plaća, piše Jadranka Dozan u Poslovnom dnevniku.
Kupovanje vremena
A odgovor na to pitanje trebao bi se znati već sutra, jer se do petka sindikalni čelnici državnih i javnih službenika trebaju očitovati na ponudu Vladina pregovaračkog tima s prijedlogom izmjene kolektivnih ugovora i sporazuma o rastu plaća.
Sindikati, dakako, mogu odbiti ponuđeni dogovor. No to znači samo da će kupiti nešto vremena, ali ne i da će pritom biti na dobitku. Sad je gotovo posve izvjesno da u slučaju da pregovori ne urode brzim dogovorom slijedi otkazivanje kolektivnog ugovora.
Penali zbog čekanja
Budući da bi sporiji put uzeo najmanje tri-četiri mjeseca, jasno je da se u preostalom dijelu godine ciljane uštede na rashodnoj strani proračuna ne bi mogle postići samo smanjenjem plaća za stopu rasta od šest posto koja se primjenjuje od početka godine.
U opciji Vladina otkazivanja kolektivnog ugovora sindikati bi se suočili i s prijetnjom da se zbog vremena u kojemu se propustilo ostvariti uštede, u drugom dijelu godine nagrizu i osnovice s kojima se startalo u 2009.
Neugodna pozicija
Zbog toga sindikalnim vođama zacijelo nije ugodna zadaća svojim bazama iskomunicirati nove pregovaračke pozicije.
Pokazalo se, naime, da nisu napravili dobar posao kad su jesenas uporno odbijali prijedlog da se u trećem mjesecu ide na povećanje od tri posto, a da se potom vidi ishod turističke sezone i u studenome ponovno sjedne za stol te razmotri ima li prema stanju javnih financija prostora za dodatno povećanje od dva posto. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik