Radnicima zakon ne jamči plaćeno bolovanje, godišnji i porodiljni dopust, kao ni dan odmora
SAD daleko zaostaje za drugim zemljama po plaćenom bolovanju, porodiljnom dopustu i drugim zaposleničkim pravima ključnima za javno zdravstvo, pokazali su rezultati višegodišnjeg američko-kanadskog istraživanja.
Istraživanje američkog sveučilišta Harvarda i kanadskog sveučilišta McGilla u Montrealu pokazuje da od 15 najkonkurentnijih zemalja prema WEF-u, 14 ima obvezno plaćeno bolovanje, 13 ih jamči plaćeni porodiljni dopust, devet ih ima bolovanje za skrb o bolesnoj djeci, a osam bolovanje za skrb o bolesnim roditeljima. No, Sjedinjene Američke Države zakonski ne jamče ni jedno od tih prava zaposlenicima, navodi se u istraživanju.
Ne mogu na bolovanje zbog bolesti djeteta
Problem malog broja dana plaćenog bolovanja u SAD-u, posebno se ističe u sadašnjem stanju zaraze svinjskom gripom H1N1, kad roditelji ne mogu ostati kući zbog bolesne djece. Zato djecu šalju u školu unatoč simptomima gripe, što pridonosi širenju zaraze.
No, istraživači su promatrali i globalno stanje izvan okvira najkonkurentnijih zemalja te utvrdili da od 190 zemalja, 163 jamče plaćeno bolovanje, a 164 plaćeni godišnji odmor. Porodiljni dopust plaća 177 zemalja, a 74 ih jamče i plaćen dopust novim očevima pri rođenju djeteta. Osim toga, u 157 zemalja zajamčen je dan odmora u radnom tjednu. U SAD-u naravno, nije zajamčeno niti jedno od tih prava, navode istraživači.
Najkraći godišnji među razvijenim zemljama
U američkom je Kongresu trenutno u proceduri zakon o zdravim obiteljima, koji podupire Obamina vlada. Zakonom se propisuje da tvrtke s najmanje 15 zaposlenika moraju osigurati do sedam dana plaćena bolovanja na godinu. Drugi pak prijedlog u kongresnoj proceduri, zakon o osiguranju obiteljskog dopusta, jamčio bi plaćeni dopust pri rođenju djeteta ili za skrb o bolesnu članu obitelji.
Inače, danas po sve češćoj praksi, zaposlenici u većim privatnim tvrtkama u SAD-u imaju zajednički fiksni broj dana godišnjeg odmora i bolovanja. Za razliku od privatnih tvrtki, zaposlenici u javnim službama savezne vlade imaju 13 dana plaćenog bolovanja na godinu te 13 do 26 dana plaćena godišnjeg odmora, ovisno o radnom stažu.
Iako se zakonom ne propisuje duljina godišnjeg odmora za privatne tvrtke, većina poslodavaca standardno omogućuje od 7 do 21 dan godišnjeg odmora, a u prosjeku 10 radnih dana. Mnoge tvrtke u SAD-u daju samo jedan tjedan godišnjeg odmora i to tek nakon godinu dana rada, po navodima američkog ureda za radnu statistiku.
Dodajmo kako je istraživanje UN-a pokazalo da radnici u SAD-u prosječno imaju tek 13 dana godišnjeg odmora, što je najmanje u razvijenim zemljama. (Hina)