Zaposlen sam na 40-satno radno vrijeme u jednoj tvrtki. Radim 7 sati i 30 minuta, 5 dana u tjednu, te radim svaku drugu subotu, 5 radnih sati. Kako subotom nemam pauzu (ostalim danima imam, u trajanju od pola sata), zanima me da li imam pravo tražiti od poslodavca pauzu subotom u trajanju od 30 minuta? Ako imam pravo na to, a poslodavac mi odbije to pravo, što mogu učiniti?
Sukladno odredbama članka 52. Zakona o radu, radnik koji radi najmanje 6 sati dnevno ima svakoga radnog dana pravo na odmor (stanku) tj. pauzu u trajanju od najmanje 30 minuta, osim ako posebnim zakonom nije drukčije određeno. Maloljetni radnik ima pravo na stanku u trajanju od najmanje 30 minuta ako radi najmanje četiri i pol sata dnevno.Stanka se ubraja u radno vrijeme radnika te se zbog toga stanka uračunava u sate rada i u slučaju nepunog radnog vremena radnika, ako radnik na određeni radni dan radi barem 6 sati. U slučaju da posebna narav posla ne omogućuje prekid rada zbog korištenja stanke, vrijeme i način korištenja stanke se mora urediti ugovorom o radu, sporazumom između radničkog vijeća i poslodavca ili kolektivnim ugovorom.
Stanku radnik koristi kako bi otklonio i spriječavao umor, a poslodavac nije ovlašten davati radniku novčanu kompenzaciju za ne korištenje stanke. Naprotiv, ako poslodavac ne omogući radniku korištenje stanke, poslodavac pravna osoba čini teži prekršaj te se isti može kazniti novčanom kaznom u iznosu od 31.000,00 do 60.000,00 kuna, dok se poslodavac fizička osoba i odgovorna osoba pravne osobe mogu novčano kazniti u iznosu od 4.000,00 do 6.000,00 kuna. U slučaju da je takav prekršaj počinjen prema maloljetnom radniku, iznosi novčanih kazni se udvostručuju.
U konkretnom slučaju, s obzirom da subotom radite 5 sati, za vrijeme trajanja rada subotom poslodavac Vam nije dužan osigurati stanku, niti Vi imate pravo na istu temeljem odredbi Zakona o radu, osim ako pravo na stanku za vrijeme rada subotom koje traje 5 sati nije drugačije određeno Vašim ugovorom o radu, sporazumom radničkog vijeća (ako je ono ustanovljeno kod Vašeg poslodavca) ili kolektivnim ugovorom (ako je Vaš poslodavac potpisnik ili obveznik kolektivnog ugovora).