Rad na crno jedina je prilika za zaradu pojedinim Osječanima. Osim što to čine svojom voljom, poneki rade na crno zbog neodgovornosti poslodavca.
U oba slučaja rad na crno povlači sa sobom brisanje iz evidencije Zavoda za zapošljavanje. Tako je 35 Osječana izgubilo status nezaposlenih u 2011. godini, piše Marija Mihelić za Glas Slavonije.
"Nismo mi ti koji provodimo nadzor već najčešće to radimo nakon inspekcije. Prošle godine imali smo situaciju da članovi jednog trgovačkog društva uopće nisu svjesni da su u prekršaju. U tom slučaju, mogu se žaliti, no uglavnom nemaju pravo prijave na Zavod idućih šest mjeseci", pojašnjava pročelnik Zavoda Anto Barukčić.
To se najčešće dešava kod onih koji ne primaju naknadu jer ljudi s novčanom naknadom teže riskiraju da bivaju uhvaćeni u radu na crno.
'Zaboravljanje na dnevnik rada' i nedolazak na obavezne aktivnosti poput individualnog savjetovanja također vodi do brisanja iz evidencije. Tako je 1370 osoba, više od četvrtine ukupno prijavljenih, maknuto iz tog razloga.
U čitavoj 2011. godini na Zavodu u Osijeku odjavljeno je više od 27 tisuća građana, najviše zbog pronalaska novog zaposlenja (18 tisuća). (M.D.)