Kao community menadžer radit ćete unutar tvrtke koja si to već može priuštiti, u agenciji specijaliziranoj za društvene mreže ili pak marketinškoj odnosno PR agenciji.
Piše: Ivan Brezak Brkan, glavni urednik Netokracije
Community management, odnosno vođenje brendiranih profila na društvenim mrežama čini se kao poprilično lak posao, ali kad vas fanovi i followeri, odnosno kupci i korisnici, počnu pitati za rješenja njihovih problema i briga – community manager postaje pravo zanimanje.
Radi se o poslu koji je i bez tog imena bio prisutan sve od kad postoje zajednice na Internetu. Prvenstveno se tu radi o forumima koji su većinom bili vezani za medijske web stranice, ali bi ih ponekad i tvrtka instalirala za svoje kupce ili partnere. Tadašnji moderatori učili su kako s jedne strane pomoći svima, a s druge održati određenu razinu civilizirane diskusije.
Današnji su se community menadžeri pojavili s nastankom prvih pravih društvenih mreža, u Hrvatskoj prvenstveno Facebooka i Twittera. Na tim su društvenim mrežama brendovi, odnosno tvrtke i organizacije dobile svoje mjesto u obliku fan stranica koje je netko morao voditi.
Dijelom služba podrške, dijelom odjel za PR, community menadžeri su u samom početku dolazili iz marketinga tvrtki ili pak njihovih agencija. No, s obzirom da su brendovi bili prisutni 24 sata, trebale su to biti i tvrtke i agencije, odnosno community menadžeri. Rijetki su si to mogli dopustiti, pa su tako nastale i tvrtke specijalizirane za društvene mreže.
Kao community menadžer radit ćete unutar tvrtke koja si to već može priuštiti, u agenciji specijaliziranoj za društvene mreže ili pak marketinškoj odnosno PR agenciji.
Osnovno što trebate znati je da vaš posao ne ovisi samo o 'fejsu' ili Twitteru. Vi biste trebali biti svjesni svih društvenih mreža i servisa na kojima brend kojeg zastupate mora biti prisutan. Na primjer, Instagram kojeg je nedavno kupio Facebook idealan je za modne brendove koji objavljuju mnogo fotografija, a možete ga kombinirati s Facebook fan stranicama.
Jedini način da shvatite što radite jest da se počnete 'baviti internetom i pratite trendove te koristite te društvene mreže. Prvi korak je stoga naći društvene mreže i servise i registrirati se, potom pratiti web stranice koje se bave internet marketingom i promocijom na društvenim mrežama, poput Netokracije.
Marketinško znanje svakako će vam pomoći, manje kao diploma s Ekonomskog fakulteta, a više kao osjećaj za promociju. Kao community menadžeru, najviše će vam pomoći iskustvo u korištenju društvenih mreža, a to je nešto što ne možete naučiti na fakultetu. Diplome za community management - nema.
Vaš posao će se temeljiti na komunikaciji, pri čemu ćete svakodnevno objavljivati statuse, planirati sadržaje i komunicirati s korisnicima tako da će vam odličan trening primjerice biti novinarstvo, blogiranje, ali i rad u službi za korisnike - što kao, na primjer, student svakako možete.
Koristite društvene mreže i komunicirajte. Uz malo osjećaja za marketing - imate priliku. Kako biste dobili posao javljajte se tvrtkama, jer potrebe za community menadžerima ima sve više, čak i u tvrtkama gdje to ne biste očekivali. Ponudite se za projekt, u najgorem slučaju bit će vam to dobra, neplaćena (ali novca vrijedna) praksa.
Jedina mana posla, kao i u svakom drugom, bit će vam kad se stvori gužva. Naći ćete se u situacijama kad morate raditi do gluhog doba noći - nekad će vam biti teško, ali nekad će vam biti drago. Ukoliko volite komunicirati putem interneta i imate osjećaja za ljude, community management bi mogao biti nešto čime se možete baviti. Većina smatra da to može, jer je to samo ažuriranje statusa na Facebooku. Naravno, sve dok klijent ili šef ne shvati kako pratiti vaš rad. Tada i najrazvikanije agencije padaju na ispitu, a ostaju samo community menadžeri koji su taj naziv zaista zaslužili - u communityu.
Ukoliko želite više doznati o community menadžmentu i drugim 'internetskim' zanimanjma, pratite Netokraciju.
O tajnom životu community menadžera saznajte više sutra kada objavljujemo rezultate istraživanja o community menadžerima.