Dosad u razvoju socijalnog poduzetništva sudjelovao velik broj teško zapošljivih žena te korisnika socijalnih pomoći.
"Socijalno poduzetništvo treba biti najnormalniji dio život, a ne kao sada, rijetka biljka u gospodarstvu. U Europi je oko deset posto radne snage angažirano u socijalnom poduzetništvu, kod nas ni blizu. Primjenom ove strategije, vjerujem da ćemo bar dva posto radne snage uključiti u socijalno poduzetništvo", kazao je Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava, jučer na okruglom stolu u sklopu izrade Nacinalne strategije za razvoj socijalnog poduzetništva u RH od 2013. do 2020.
Izradu zajednički koordiniraju Ministarstvo rada i Ministarstvo socijalne politike i mladih. "Brojne su strategije napisane, ali se ne provode u životu. Nadamo se da će ova strategija doista pridonijeti da teško zapošljive skupine nađu svoje mjesto pod suncem", kazala je Milanka Opačić, potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike, piše Večernji list.
Navela je da je dosad u razvoju socijalnog poduzetništva sudjelovao velik broj teško zapošljivih žena te korisnika socijalnih pomoći, od kojih dio starijih od 45 te 37 posto Roma ili drugih nacionalnih manjina. Njih 41 posto u tim je projektima dobilo neke diplome ili certifikate, što im je povećalo zapošljivost.
M. Opačić je kazala i da je u projektu sudjelovalo oko 13 posto osoba s invaliditetom. Ministarstvo socijalne politike i mladih najavilo je program za dodjelu nepovratnih sredstava za podupiranje aktivnosti socijalnog poduzetništva radi zapošljavanja dugotrajno nezaposlenih socijalno osjetljivih skupina, za koji planiraju povlačenje novca iz fonda EU. (T. B.)
Izvor: Večernji list