Ako molba nije preduga te ako sadrži sve bitne informacije, može odigrati ključnu ulogu u pozivu na razgovor za posao. Ako želite raditi u prodaji, znate i sami koliko je prvi dojam važan.
Općenito, kroz molbu morate ostvariti nekoliko ciljeva: predstaviti se, objasniti zašto mislite da ste dobri za ovaj posao te zašto ste zainteresirani baš za ovu tvrtku. Molba za radno mjesto u prodaji biti će nešto konkretnija.
Strukturirajte svoje prodajne statistike
Ako ste već radili u prodaji, ovo je prilika da istaknete brojke kojima se ponosite. Sandra Lamb, stručnjak za razvoj karijere, savjetuje da u molbi istaknete svoja najvažnija postignuća:
- uspjeh prodaje, izražen u brojkama
- klijenti koje ste zainteresirali za nove proizvode
- koliko ste novih klijenata doveli/privukli
- povećanje profita ili prodaje, izraženo u brojkama
Konkretne informacije ostavljaju bolji dojam od fraza kao što su ‘jedan od najboljih prodavača u tvrtki’ i sl.
"Morate uključiti statistike", kaže Marcia LaReau, direktorica tvrtke za regrutiranje. "iznoseći konkretne brojke, poslodavcu dajete predodžbu kako ćete raditi u njegovom prodajnom timu. Pritom nije važno jeste li prije radili u maloj ili velikoj tvrtki te koliki je njezin tržišni udio– istaknite brojke koje pokazuju vaša osobna postignuća. Ako nemate konkretne brojke, a ističete neki svoj uspjeh, navedite barem kontekst."
Ispričajte priču o svom uspjehu
Ponekad priče mogu izazvati bolji efekt od brojki. Iako ćete svakako u molbi navesti svoje uspješne prodajne statistike, slobodno kroz njih ispričajte priču koja će pokazati kako ste savladali neki izazov ili zaključili važan ugovor.
"Budite konkretni i pružite primjere", kaže Keith Wolf, direktor marketinga u tvrtki za regrutiranje. "Predočite jasne i mjerljive dokaze. U kratkim crtama možete ispričati i priču o posebno zahtjevnom klijentu i uspješnoj prodaji koju ste na kraju ostvarili. Ljudi koji zapošljavaju obožavaju priče koje stvaraju uspješne poslovne rezultate."
Dokažite da imate plan
Osim brojki i pokoje konkretne priče, dokažite poslodavcu da razumijete svoju ulogu. Nije samo važno što ste postigli već, kako vam je to pošlo za rukom? Opišite ukratko svoju prodajnu strategiju. Npr. 'povećao sam prodaju za 20% u posljednje dvije godine otkrivanjem novog tržišta u ovoj industriji' (dakle, dovoljne su jedna do dvije rečenice). Novi poslodavac, naime, želi shvatiti kako postižete rezultate i koje ćete metode koristiti radeći za njega.
Pokazujući da razumijete tržište, da možete uočiti nove i neistražene prilike te imate vlastite uspješne tehnike prodaje, pokazujete da ste fleksibilni i iskusni te da ćete se lako snaći u novom radnom okruženju. Dakle, ne morate to posebno navoditi (npr. fleksibilan sam, iskusan…) već će vaši rezultati i metode rada to reći o vama. Na taj način izbjegavate dosadne fraze.
Pokažite zanimanje za tvrtku
Objasnite poslodavcu zašto želite raditi baš za njega. Molba mora biti ravnoteža između predstavljanja sebe i izražavanja interesa za tvrtku. Dokažite da ste se informirali o tome tko su oni i čime se bave, konkretno objasnite zašto vam se sviđa baš ta tvrtka i kako biste konkretno mogli doprinijeti njenim ciljevima.
A što ako nemam radnog iskustva?
Prodaja i umijećem uvjeravanja svakodnevno nas okružuju. Ne morate biti prodavač da biste i sami koristili neke prodajne strategije u svakodnevnom životu.
Ako nemate radnog iskustva, a zanima vas rad u prodaji i želite uvjeriti poslodavca da ste pravi izbor, istaknite neke primjere iz svakodnevice, koji pokazuju da imate dara za prodaju.
Vjerojatno ste imali priliku prodati nešto putem oglasnika, za dobru cijenu. Ako ste uspješni u cjenkanju, opište konkretan primjer koji to potvrđuje. Možda ste uspjeli nagovoriti prijatelja na kupnju određenog automobila, navodeći čvrste argumente koji mu idu u prilog.
Možda ste radili neki drugi posao u kojem su bile važne neke druge vještine, a koje također krase dobrog prodavača (izrazita ljubaznost u radu s gostima, bili ste animator u dječjoj igraonici i sl.). Dobro promislite - argumenata koji vam idu u prilog možda je i više nego što mislite.
Možete navesti i stručnu literaturu koju proučavate, a govori o prodajnim strategijama.
Budite kreativni i promislite o svemu što biste mogli opisati. Činjenica da nemate radno iskustvo ne mora vam stvarati prepreku na putu do željenog posla.
Izvor: Career Builder