Imovinsko stanje korisnika novčanih socijalnih naknada kriterij je za jedva 30% svih isplaćenih novčanih naknada (3,1 milijardu kuna), dok se bez provjere imovine dijeli čak 7,8 milijardi. Umrežavanje i informatizacija tome bi trebali stati na kraj.
U Hrvatskoj se gotovo 8 milijardi kuna socijalnih naknada isplaćuje bez jednog od glavnih kriterija socijalnog statusa – provjere materijalnog stanja korisnika.
Tako je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), u 2010. godini iz proračuna RH od ukupno 68 milijardi kuna, koliko su iznosili izdaci na socijalnu zaštitu, bez provjere materijalnog statusa dodijeljeno čak 62,15 milijardi, piše 21 stoljeće.
Jednako za sve
Nešto više od 42,5 milijardi kuna isplaćeno je u novcu. Ako se od toga oduzme 34,7 milijardi kuna za mirovine (koje ne podliježu provjeri imovine), ispada da je barem dio od 7,8 milijardi kuna otišao onima koji ta sredstva možda nisu trebali dobiti.
Nasuprot tome, samo 3,1 milijardi kuna novčanih naknada isplaćuje se uz provjeru imovinskog stanja.
Bez ikakve provjere dodjeljuju se naknade za nezaposlene, koje su 2008. godine iznosila 850,7 milijuna kuna, a godinu kasnije taj je iznos narastao na 1,3 milijarde te 2010. na 1,6 milijardi kuna. Naravno, jednaku naknadu primaju i oni koji imaju nekretnine i druge vrijednosti te oni koji su radili za minimalac i nemaju nikakvu imovinu.
Prema podacima za 2010. godinu od 2,55 milijardi kuna, 145 milijuna isplaćeno je bez ikakve provjere materijalnog statusa.
Povezani s poreznom
Nije rijetkost, pojašnjavaju u Ministarstvu socijalne politike, da socijalnu naknadu prima netko tko posjeduje tri automobila ili ima dionice, jer centri za socijalnu skrb nisu imali mehanizme pomoću kojih bi provjerili pravo imovinsko stanje korisnika, S takvom praksom je gotovo.
”Do kraja ove godine svi centri za socijalnu skrb biti će povezani sa sustavom Porezne uprave i moći će preko OIB-a vidjeti kompletnu materijalnu sliku korisnika. Osim toga, prije ljeta svi centri za socijalnu skrb u Hrvatskoj bit će međusobno umreženi pa onaj tko je primao pomoć od jednog centra odnosno Ministarstva više neće moći dobivati socijalnu pomoć od lokalne samouprave”, tumače u Ministarstvu.
Procjenjuju da će 10% korisnika izgubiti pravo na socijalnu pomoć, što znaći oko 10 tisuća osoba.
”Već smo otkrili neke koji su ulagali u stambene štedionice, a jedan je korisnik posjedovao kamion koji je naravno koristio i za posao”, kazali su nam u Ministarstvu socijalne politike.
Opačić je najavila i novi zakon o socijalnoj skrbi koji bi trebao ograničiti maksimalan iznos novčanih pomoći koje pojedino kućanstvo može dobiti i to na temelju cenzusa, odnosno ‘granice siromaštva’.
Zakon će onemogućiti da socijalnu pomoć primaju oni koji imaju štednju, vrijednosne papire i primaju dividendu, imaju imovinu, nekretnine, primaju, honorar…
Izvor: Profitiraj.hr