Gdje ćemo moći raditi ulaskom u Europsku uniju, a koje će nam zemlje, barem privremeno, 'zatvoriti vrata'?
Ulaskom u EU postajemo dio europskog tržišta rada. Jedni se vesele mogućnosti odlaska iz zemlje u potrazi za poslom, dok se s druge strane neki boje priljeva strane radne snage kod nas.
Što vi mislite, hoće li se i koje promjene dogoditi našim stupanjem u Uniju? Sudjelujte u našem istraživanju na temu Ulazak u Europsku Uniju i utjecaj na hrvatsko tržište rada te podijelite s nama svoja razmišljanja.
Prosječna stopa nezaposlenosti za EU iznosi 11,7%, a za EU27 čak i niže, 10,7%. Hrvatska će, sudeći po poražavajućim brojkama s početka 2013., u trenutku nakon ulaska u EU vjerojatno završiti na dnu te ljestvice. Najviše stope nezaposlenosti u EU su evidentirane u Grčkoj 26,8%, Španjolskoj 26,1% i Portugalu 16,5%, a najniže u Austriji (4,3%), Njemačkoj i Luksemburgu (5,3%).
U cilju zaštite svog tržišta rada Bugarska je uvela nacionalne mjere kojima je ograničila prijem zaposlenika iz drugih članica EU samo na deficitarna zanimanja. Velika Britanija također je je nakon prvog vala useljavanja radnika iz novih EU članica uvela restrikcije koje se primjenjuju na radnike iz skupine A2 i otežavaju pristup britanskom tržištu rada. Moguće je kako će ovakve mjere poduzeti i neke druge članice EU u odnosu na radnike iz Hrvatske. Njemačka i Slovenija već su nam u startu ograničile pristup svom tržištu rada na dvije godine.
Pojedine zemlje iskazale su pak potražnju za Hrvatskim zaposlenicima. To su Češka, Slovačka, Danska, Finska, Estonija, Litva, Irska i Austrija.