Na početku sjednice Vlade premijer je predložio da se nakon 60. dana štrajka uvodi radna obveza doktorima.
Na početku sjednice premijer Zoran Milanović je bez ikakve prethodne rasprave predložio, a ministri i ministrice jednoglasno prihvatili 'ubačenu' točku dnevnog reda - uvođenje radne obveze doktorima medicine u zdravstvenim ustanovama.
"Ugrožena su osnovna načela u pružanju medicinske zaštite građana, zagarantirana Ustavom i zakonima. Budući da je zdravstvena djelatnost od posebnog interesa u cilju sprečavanja štetnih posljedica, uvodi se radna obveza za liječnike", objasnio je zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik na kraju sjednice.
Hrvatski liječnički sindikat (HLS) organizirao je štrajk u bolnicama tražeći da se liječnicima bolje plati prekovremeni rad, odnosno dežurstva i pripravnosti. Predsjednik HLS-a Ivica Babić isticao je da štrajk neće biti prekinut dok Vlada ne potpiše novi kolektivni ugovor kojim će ispuniti njihove zahtjeve.
Ministarstvo zdravlja i tri zdravstvena sindikata, koji već više od mjesec dana pregovaraju o novom kolektivnom ugovoru, trebali su parafirati prijedlog kolektivnog ugovora, no Babić je izjavio da neće staviti svoj paraf jer im Ministarstvo nudi 'sramotnu cijenu rada'.
Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Spomenka Avberšek najavila je parafiranje prijedloga kolektivnog ugovora, a očekuje se da bi prijedlog mogao prihvatiti i Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara.
Podsjetimo, danas je 58. dan štrajka liječnika u hrvatskim bolnicama.
Liječnike čekaju i manje plaće za listopad. S Vladinom odlukom se ne slažu jer unatoč štrajku, kažu - rade.
U sisačkoj je bolnici tako čak sedamdeset posto liječnika s odjela kirugije zatražilo papire za odlazak u inozemstvo. Otkad su povukli suglasnosti za rad dulji od 48 sati na tjedan, rade u smjenama.
Izvor: RTL