Vlada završava plan izdvajanja pomoćnih službi iz javnog sektora.
U Banskim dvorima procjenjuju da bi plan izdvajanja popratnih djelatnosti na godišnjoj razini proračunu uštedio 200 milijuna kuna. Sindikati su složni u osudi ideje, a prema njihovim bi procjenama iz sustava zdravstva i obrazovanja u privatni sektor otišlo oko 25 tisuća ljudi.
Na koji način će tzv. outsourcing odnosno prebacivanje dijela radnika poput spremačica, kuhara i domara iz javnog sektora u privatni uspjeti smanjiti deficit tek će se vidjeti. Analiza postojećeg stanja je završena, a što je pokazala službeno će biti predstavljeno u ponedjeljak, no ministar zdravlja Rajko Ostojić jedan dio otkrio je nedavno u Intervjuu tjedna Hrvatskoga radija. Nevjerojatni su podaci koliki se milijuni kilograma rublja pere (pod navodnicima) po zdravstvenim ustanovama ... smatram da je ideja jako dobra, istaknuo je Ostojić.
Da ideja nikako nije dobra smatra predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek i upozorava na neke praktične probleme. Čistačice iz sustava zdravstva ne treba izdvajati zbog mogućnosti pojave bolničkih infekcija, kao ni kuhinju koja svaki dan mora organizirati 30-ak dijeta za bolesnike. Mislim da je dosta eksperimentiranja u sustavu zdravstva. Tu nema nikakvih ušteda, naglasila je Avberšek.
Da privatizacija spremačica neće spasiti državni proračun poručuje i predsjednik Školskog sinidikata Preporoda Željko Stipić. Sve ovo nas vodi u propast. Škole neće biti bolje očišćene, a puno više će koštati porezne obveznike, rekao je Stipić.
Poslovno gledano, privatnici koje se bave, primjerice, uslugama čišćenja mogu se bolje organizirati i biti racionalniji u poslovanju, ističe stručnjak za upravljanje Velimir Srića koji pozdravlja Vladinu namjeru. No, on naglašava kako nama trebaju kvalitetne strukturne reforme, a ne kozmetičke izmjene kao što je outsourcing.
Izvor: HRT