Brojna istraživanja potvrđuju da čitanje životopisa u prosjeku traje od šest do dvadeset sekundi. Iz toga razloga prostora za suvišne informacije - nema!
Amanda Augustine, stručnjakinja za razvoj karijere na portalu TheLadders sastavila je 'savršen životopis'. Treba napomenuti da forma i izgled životopisa moraju biti prilagođeni industriji u kojoj tražite posao, ali ovaj primjerak poslužit će vam kao vodič - riječ je o životopisu za profesionalca 'srednjeg ranga' s tri do pet godina radnog iskustva.
Zbog čega je ovaj životopis dobar?
1) Uključuje link na profesionalan online profil posloprimca
Augustine kaže da 86% poslodavaca priznaje da provjeravaju profile kandidata na društvenim mrežama, stoga zašto ne biste uključili link svog kvalitetnog profila? To će poslodavcima pomoći da vas bolje upoznaju i da ne stvore o vama pogrešne zaključke (ili da vas zamijene za nekog drugog).
2) Sadrži dosljedno brendiranje
Imate li često ime, razmislite o tome da uključite inicijal svog srednjeg imena u životopis i profesionalni online profil, kako biste se izdvojili od konkurencije. Zatim to ime koristite često, posebno na društvenim mrežama.
3) Uključuje jedan telefonski broj i e-mail adresu
Uvijek je bolje navesti jedan umjesto više brojeva ili adresa. Neka to budu onaj broj i adresa koje stvarno svakodnevno koristite jer će vas tako poslodavac i najlakše kontaktirati.
4) Ne sadrži u uvodu molbu
Općenito, nema smisla pisati generičke molbe za posao o tome kako 'tražite priliku koja će vam omogućiti da usavršite svoje vještine'. To nisu korisne informacije, a istovremeno ometaju. Odbacite ih.
5) Umjesto toga, sadrži sažetak
Umjesto da pišete generičke molbe za posao, radije napišite sažetak - kao da pripremate govor o sebi u trajanju od 30 sekundi. Tu objasnite tko ste i što tražite. Otprilike u tri do pet rečenica objasnite u čemu ste odlični, što vas najviše zanima i kako možete poslodavcu stvoriti dodanu vrijednost.
6) Koristi obrnuti redoslijed
Ovo je poslodavcima uvijek korisno jer odmah mogu vidjeti što je posljednje čime ste se bavili. Jedina situacija kada informacije u životopisu ne biste trebali navoditi obrnutim redom je kada pokušavate promijeniti karijeru, međutim, preporuka je da se u takvim situacijama više oslanjate na ostvarivanje kontakata s ljudima nego na životopis.
7) Sadrži ključne riječi kao što su 'planiranje' i 'strateško planiranje'
Mnoge tvrtke koriste neku vrstu skeniranja kako bi identificirale prave kandidate. Tu su posebno važne ključne riječi odnosno dobar životopis trebao bi sadržavati i riječi koje su se nalazile u oglasu za posao za koji ste se prijavili.
8) Sadrži opis tvrtke
Pomaže kada poslodavac zna veličinu tvrtke u kojoj ste prije radili.
„Biti direktor velike tvrtke nešto je potpuno drugačije od direktora u maloj tvrtki", kaže Augustine. U slučaju opisa bivših radnih mjesta, možete uvijek otići na internetsku stranicu tvrtke za kojoj ste radili, kliknuti na rubriku 'O nama' i jednostavno prepisati jednu ili dvije rečenice. To bi trebalo biti navedeno odmah ispod naziva tvrtke za koju ste radili.
Navodite li više informacija o tvrtki, poslodavcu dajete do znanja u kojoj ste industriji radili. Primjerice, biti računovođa u IT tvrtki može biti različito od računovođe u sektoru medicine.
Kao i većina stvari u životopisu, informacije o tvrtki trebaju biti navedene sukladno vašim profesionalnim ciljevima. Ako se želite okušati u novoj industriji, vjerojatno ćete staviti naglasak na veličinu tvrtke u kojoj ste radili - pretpostavljajući da je to bliže vašim ciljevima - a manje ćete pažnje posvetiti navođenju proizvoda koje je tvrtka prodavala.
9) Postignuća nisu navedena opširno
Poslodavci u kratko vrijeme moraju pregledati velik broj životopisa, stoga im maksimalno olakšajte da shvate zašto ste baš vi odličan kandidat za ovaj posao. Puno teksta teško je čitati.
10) Umjesto toga, navodi dva do pet postignuća po poslu
Ispod svakog radnog iskustva koje ste naveli pojasnite kako ste doprinijeli pojedinim projektima i koje ste inicijative pokrenuli. Točke pod kojima navodite postignuća sačuvajte za radne pozicije novijeg datuma jer je logično da se iskustvo i rezultati stječu s godinama.
11) Definira postignuća
Definirajte ili napravite sažetak svojih najvećih postignuća za svako radno mjesto. To može uključivati informacije poput: koliko ste novca uštedjeli, ugovora sklopili ili koliko ste projekata završili na vrijeme i unutar budžeta. Pritom nemojte navoditi više od tri do pet postignuća.
12) Postignuća su formatirana kao rezultat, a tek onda je naveden uzrok
Kad god je moguće, slijedite pravilo prema kojem koristite strukturu rečenice po principu "rezultati temeljem akcije". Primjerice, prvo istaknite rezultat koji ste ostvarili, a zatim navedite na koji ste način to postigli.
Za što kraće i kvalitetnije navođene postignuća proučite Postignuća koja zaslužuju mjesto u vašem životopisu i pročitaje zašto Postignuća moraju biti sastavni dio životopisa!
13) Bijeli dijelovi papira privlače oko na bitne informacije
Poslodavci ne provedu puno vremena čitajući naše životopise, stoga izbjegavajte velike odlomke. Ključ je u tome da informacije formatirate na način da ih je lako 'skenirati' te da čitatelju pažnju privuku vaši poslovni ciljevi, kvalifikacije i postignuća.
14) Ne koristi otkačeni font i boje
Držite se crne i bijele. Što se tiče fonta, najbolje je ostati pri osnovama kao što su Arial, Tahoma ili Calibri.
15) Ne sadrži zamjenice
U životopisu nikada ne biste trebali pisati u trećem licu jer svi znaju da ste životopis pisali vi sami (osim ako ste koristili usluge tvrtki koje se profesionalno bave pisanjem životopisa).
Umjesto toga, pišite životopis u prvom licu i nemojte uključivati zamjenice jer su to samo dodatne riječi koje vam ne trebaju i zauzimaju dragocjen prostor u životopisu.
16) Ne sadrži fotografije
Izbjegavajte tablice, fotografije i druge slike, jer to može zbuniti poslodavca koji je u tom trenutku fokusiran na brzo pregledavanje ključnih informacija u životopisu.
17) Ne koriste se zaglavlja i podnožja
Ovo vam može djelovati kao zgodno mjesto na navođenje kontakt podataka, ali kao i tablice ili dodatna pojašnjenja navedena na takvim mjestima, jednostavno ostaje neprimijećeno.
18) Obrazovanje je navedeno na kraju
Osim ako ste tek završili školovanje, radno iskustvo trebali biste istaknuti na prvo, a obrazovanje na zadnje mjesto u životopisu. Nikada nemojte navoditi informacije iz razdoblja kada ste pohađali srednju školu.
19) Ne piše 'preporuke su dostupne za zahtjev'
Svaki poslodavac zna da ćete preporuku osigurati na njegov zahtjev, stoga ovo nema potrebe navoditi. Upamtite, prostor u vašem životopisu je dragocjen i nemojte ga rasipati na informacije koje nemaju značenje.
Izvor i fotografija: Business Insider