Ministar financija potvrdio je da su dogovoreni kriteriji za otpis dugova socijalno ugroženima u visini od 10.000 kn. Idući tjedan su razgovori s bankama i telekomima.
Ministar financija Boris Lalovac potvrdio je da su u Saboru dogovoreni kriteriji za otpis dugova socijalno ugroženima u visini od 10.000 kuna. Sljedeći tjedan na redu su razgovori s bankama i telekomima kako bi se očitovali jesu li kriteriji za njih prihvatljivi. Ako ne bude sporazuma postoji i opcija moratorija.
"Mi bankama i telekomima ne možemo narediti da otpišu dio duga, ali možemo staviti određeni moratorij, da se zapravo dok traje ta ekstremna situacija za taj dio građana spriječe daljnje prodaje, ovrhe nekretnina i izbacivanje iz kuća. To želimo spriječiti", kazao je Lalovac.
Ministar financija osvrnuo se i na odnos sa svojim kolegama.
"Imam povjerenje u svoje zamjenike i pomoćnike. Izvađeno je iz konteksta da sustav ne funkcionira", kazao je Lalovac.
Izvijestio je da je od svih svojih kolega zatražio da se na nižim razinama, oni koji pripremaju odluke, napravi "određeno provjetravanje". Inzistirat će da se odluke donose već na nižim razinama i da se ministru i pomoćnicima olakša donošenje odluka.
"S nižih razina je do sada bilo izbjegavanja donošenja bilo kakvih odluka. Ima povjerenja u zamjenike i pomoćnike, a na nižim razinama će se trebati napraviti provjetravanje. Onaj tko želi raditi, taj će raditi. Onaj koji ne žele donositi odluke takvi mi u sustavu ne trebaju", kazao je.
Najavio je da će bit promjena jer nema vremena da se odluke ne donose. Napomenuo je da kao ministar mora imati sve informacije na stolu da bi mogao odlučiti.
"Imao sam jedan slučaj u Poreznoj upravi, stravično kakvo je mišljenje davao jedan činovnik. Nije bilo stručno nego političko. S tim ćemo vrlo brzo izaći u javnost, ali oni ljudi koji žele raditi to će i moći", kazao je.
Uz nerad, Lalovac je priznao i da u nekim slučajevima postoji problem stručnosti.
Izvor: 24sata